Svetova banka

Globálna ekonomika sa recesii nevyhne, myslí si hlavná ekonómka Svetovej banky

Carmen Reinhartová je skeptická na presvedčenie, že sa americká aj svetová ekonomika môžu vyhnúť recesii. Podľa hlavnej ekonómky Svetovej banky sú riziká hospodárskej recesie veľmi vysoké a navyše ďalej zosilňujú okrem iného kvôli trvajúcemu vojnovému konfliktu na Ukrajine.

Mnohé krajiny čelia hospodárskej recesii

Svetová banka nedávno znížila odhad rastu globálnej ekonomiky pre tento rok na 2,9 percenta. Za hlavnú príčinu označila pretrvávajúci vojnový konflikt na Ukrajine a vzdúvajúcu sa ďalšiu vlnu epidémie koronavírusu v Číne, ktorá si vyžiadala krátkodobé lockdowny. Podľa Svetovej banky už mnoho krajín hospodárskej recesii fakticky čelí.

Fed musí výraznejšie zvýšiť sadzby

„Všetky nás znepokojujú riziká naznačujúce hospodársky pokles,“ povedala Carmen Reinhartová, hlavná ekonómka Svetovej banky agentúre Reuters. Podľa nej mali niektoré centrálne banky proti inflácii začať zasahovať oveľa skôr. „Fed mal podniknúť kroky skôr, a upozorňovala som na to pomerne dlhú dobu,“ dodala Reinhartová. O to razantnejšie vraj musí Fed zvyšovať sadzby teraz, čo povedie k väčším ekonomickým stratám, než keby sadzby začal zvyšovať skôr.

4 komentáre

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *