Investície majú rôznu podobu – cenných papierov verejných spoločností, mladých začínajúcich podnikov, niekoľkých druhov aktív a ďalších. Ľudia, ktorí investujú, sa nazývajú investori. Súkromným investorom sa môže stať každý: stredný manažér, finančník, lekár, učiteľ, študent alebo dôchodca. Nie je na to potrebné žiadne zvláštne vzdelanie. Pre týchto ľudí je to spôsob, ako si privyrobiť. Investície majú investorovi priniesť zisk, nie sú však zárukou jeho dosiahnutia. Rôzne spôsoby investovania poskytujú rôzne možnosti generovania príjmov, ale vo všetkých prípadoch existuje riziko, že investor namiesto zisku dosiahne stratu. V našom dnešnom prehľade sa pokúsime presnejšie overiť, čo je to P2B investovanie na príklade spoločnosti Fingood. A náš exkurz do sveta investovania začína…
Obsah recenzie
Fingood je P2B crowdfundingová platforma, ktorá ponúka investorom možnosť podieľať sa na úverovaní českých malých a stredných podnikov. Ale čo je to crowdfunding? Pre ľahšie pochopenie témy treba tento termín vysvetliť.
Jednoducho povedané, crowdfunding je metóda získavania kapitálu od veľkého počtu jednotlivcov. Každý jednotlivec investuje relatívne malú čiastku peňazí, ktorá sa združí a poskytne tak prostriedky potrebné pre projekt. Na oplátku investori získavajú finančné a/alebo nefinančné výhody v závislosti od typu crowdfundingovej kampane.
Spoločnosť bola založená už v roku 2016, avšak určitú dobu skôr stagnovala a jej vývoj upadal. Ako sa zdá, teraz s príchodom nového lídra Víta Endlera získava vo svojom vývoji nový náboj.
Platforma registruje viac ako 4 500 investorov a investovalo sa do viac ako 70 kampaní.
Fingood – čo ponúka a ako funguje
Fungovanie systému Fingood je úplne nekomplikované. Ak potrebuje firma pôžičku, napríklad na rozvoj podnikania, obráti sa na službu Fingood so žiadosťou o financovanie. Následne spoločnosť skontroluje úveruschopnosť žiadateľa o pôžičku, a ak žiadosť prejde interným skríningom, pôžička je ponúknutá na platforme, kde sa na jej získaní môžu podieľať malí investori, a to už od tisíce korún.
Rozhodnutie investovať do určitého projektu sa nazýva záväzok. Vyčkáva sa, kým sa nájde dostatočný počet investorov, aby bol úver plne financovaný. Následne spoločnosť Fingood kontaktuje investorov a požiada ich, aby svoj vopred prisľúbený záväzok zaslali – na úhradu musíte mať celkom 3 dni. Po dobu trvania investície sú investorom mesačne vyplácané splátky pôžičky a výnos z úrokov (spoločnosť Fingood si tiež účtuje mesačný poplatok za sprostredkovanie investície).
Spoločnosť Fingood sa v minulom roku a pol sústredila výhradne na tuzemský trh. Až teraz chce vstúpiť na európske trhy, a preto teraz pracuje na expanzii svojej licencie. To jej umožní poskytovať služby v EÚ, pričom prvým cieľom spoločnosti je Slovensko a to hlavne vďaka podobnému právnemu prostrediu, ktoré môže štart v cudzej krajine značne uľahčiť. Ako ďalšie prídu na rad digitálne vyspelé ekonomiky, teda nordické krajiny a Pobaltie. Získaná licencia umožní spoločnosti Fingood rozvoj v celej EÚ, preto zoznam potenciálnych trhov nie je zďaleka celý.
Ako sa registrovať a koľko vás to bude stáť
Aby ste mohli využívať crowdfundingové aktivity na platforme Fingood, musíte si vytvoriť účet.
Prejdite na webové stránky spoločnosti Fingood a kliknite na tlačidlo „Začať investovať“ vpravo.
Potom sa rozhodnete medzi dvoma možnosťami, konkrétne či chcete investovať pre seba (fyzickú osobu) alebo pre svoju spoločnosť.
Ďalej je potrebné vyplniť základné údaje, ako je váš e-mail a heslo, a zároveň sa po prvýkrát zoznámiť so všetkými pravidlami portálu. Preverte svoj e-mail, bude treba potvrdiť zadanú e-mailovú adresu.
Po tomto kroku budete musieť uviesť svoje osobné údaje za účelom overenia svojej totožnosti, podobne ako pri zakladaní bankového alebo investičného účtu.
Počas nahrávania dokumentov buďte opatrní na veľkosť súboru, pretože ak povolenú veľkosť prekročíte, portál ohlási chybu pri ukladaní.
Na záver si stiahnite poplatkovú zmluvu a podpíšte ju prostredníctvom SMS kódu. Medzi crowdfundingovými plaftorfami na slovenskom trhu je to úplne bežná prax.
Keď si úspešne vytvoríte účet Fingood, budete potrebovať 1-2 pracovné dni na overenie totožnosti, avšak medzitým si môžete postupne prichystávať svoj prvý projekt, ktorý sa vám zapáči.
Fingood ale nepreveruje výhradne žiadateľa o pôžičku, overuje aj investorov. Medzi investormi sa môžu zapojiť ako fyzické, tak právnické osoby. Od investorov spoločnosť vyžaduje kópie dvoch dokladov identity a výpis z bankového účtu (stačí ich naskenovať pri registrácii). Uvedené doklady spoločnosť vyžaduje na účely kontroly ČNB. Po zriadení účtu je nutné zaslať symbolickú čiastku (1 Kč) z bankového účtu, ktorý uvediete pri registrácii. Tým sa potvrdí, že účet je funkčný a že môžete dostávať mesačné platby s úrokmi.
Čítajte tiež: Ako začat pondikať
Platby a poplatky
Ale čo poplatky za platfromu a platobné metódy? Aby bola naša Fingood recenzia čo najužitočnejšia, nemohli sme tieto informácie vynechať. Pozrime sa teda bližšie, ako je to s poplatkami.
Spoločnosť Fingood sa usiluje o to, aby investori dostali možnosť využívať kvalitné služby, za ktoré si pochopiteľne berie poplatok. Avšak náklady na vašu investíciu na tejto platforme je možné pomerne ľahko spočítať. Neplatíte nič za zriadenie účtu investora, jeho vedenie a výber prostriedkov. Iba sprostredkovateľský poplatok, ktorý si spoločnosť Fingood strháva, je 9 % z výnosov vašej investície.
Úhrady na platforme prebiehajú bankovým prevodom – akonáhle investori prisľúbia cieľovú čiastku, sú peniaze odoslané na platformu. Upozorňujeme, že výnosy, ktoré zhromaždíte na bankovom účte, je nutné uviesť v daňovom priznaní a podliehajú 15% zdaneniu podľa platnej legislatívy. Od roku 2022 je potom minimálna výška investície stanovená na iba 1 000 Kč. Platformu Fingood si teda môžete na začiatok otestovať s „pár drobnými“.
Investičné návrhy projektu Fingood
Fingood do júna 2022 zabezpečil financovanie pre takmer 150 projektov. Prostredníctvom podrobností o individuálnych developerských projektoch sa dozviete skutočne komplexné informácie, ktoré Vám môžu zjednodušiť Vaše investičné zámery.
Zvlášť dôležité sú podklady, ktoré majú registrovaní užívatelia k dispozícii, a to:
- Výsledky analýzy
- Odborná správa
- Podrobné ekonomické parametre uchádzača o pôžičku
Pred investíciou budú dôležité najmä nasledujúce kritériá:
PRIŤAŽLIVOSŤ PROJEKTU
Je dobré si uvedomiť, že máte možnosť vybrať si, kam pôjdu vaše peniaze.
Vždy podporte odvetvie, o ktoré sa zaujímate, vložte peniaze do projektu, ktorý vás láka, a zároveň zafinancujte dizajnovo zaujímavú službu alebo český podnik.
ČIASTKA HODNOTENIA
Samozrejme na prvý pohľad platí, že „čím vyšší výnos, tým lepšie“, ale uvedomte si, že vo svete investícií je výnos vždy vyjadrením úrovne rizika alebo miery zaistenia vašej investície.
Dbajte aj na dĺžku trvania pôžičky. Občas si spoločnosti požičiavajú na viac rokov, takže bude trvať dlhšie, než sa vám všetky peniaze vrátia, vrátane zhodnotenia.
LEHOTA PLATBY
Veľmi dôležitým aspektom pri zostavovaní portfólia je aj investičný horizont. Časť investorov si zvolí spoločnosť, ktorej bude dôverovať a uspokojí sa s investíciou na 3 alebo 4 roky.
Ďalší investori dávajú priestor rýchlej kapitálovej návratnosti (najmä pri úvere s balónovou splátkou na konci doby splatnosti) a potom hľadajú investície s 12 alebo 24-mesačnou splatnosťou.
Spoločnosť Fingood ponúka investície s lehotou splatnosti od 6 mesiacov do 4 rokov, takže pre každého investora sa nájde vhodná investícia.
Čítajte tiež: Recenzie BITMarkets.com – snadné obchodovanie s kryptomienami
Je Fingood bezpečný?
Najväčším rizikom pri investovaní cez spoločnosť Fingood je, že táto inštitúcia úver nesplatí alebo sa dostane do úpadku. Pre tento prípad je však investor čiastočne poistený hnuteľným a nehnuteľným zabezpečením. Môže sa však stať, že prístup k svojim aktívam získate až po úspešnom vykonaní exekúcie a následnom predaji majetku spoločnosti. Vrátenie investície sa teda môže oneskoriť, ale o všetky svoje peniaze určite neprídete. Výhodnejšie však vždy je, ak je zástavou úveru prevažne nehnuteľnosť.
Hoci Fingood ponúka obmedzený počet projektov, nie je múdre investovať všetky svoje investičné peniaze ihneď do prvej pôžičky, ktorá sa po registrácii na platforme objaví. Investovanie do port projektov naraz môže zároveň slúžiť ako čiastočná ochrana pred rizikovým scenárom – ide o diverzifikáciu vášho investičného portfólia.
V krajnom prípade je možné, aby spoločnosť Fingood zorganizovala právne vymáhanie, ale náklady na súdne konanie znášajú investori v pomere k investovanej sume.
Fingood – Skúsenosti používateľov
Moderná spoločnosť vidí v tomto veľmi progresívnom spôsobe investovania B2P veľký potenciál. Pre ľudí, ktorí majú o tento spôsob investovania záujem, ale nevedia, ako začať a hľadať vhodných kandidátov, je riešením platforma Fingood.cz, ktorá prostredníctvom svojich klientov a investorov investuje do overených spoločností s minimálne dvojročnou históriou a dostatočným zabezpečením.
Platforma Fingood.cz sa na základe záujmu verejnosti o investičný crowdfunding rozrástla len v roku 2021 o 650 % a strojnásobila svoju investorskú základňu. V súčasnej dobe investuje prostredníctvom platformy približne 5 000 aktívnych investorov. Spoločne vlani investovali vyše 330 miliónov korún do viac ako 100 konkrétnych vybraných firiem a finančne tak prispeli na ich rast.
Dôvodom prosperity investičnej platformy Fingood.cz sú perspektívne sadzby, ktoré smelo dokážu konkurovať bankovým investičným ponukám. Pre investorov je prisľúbené 7-10% zhodnotenie dostupných prostriedkov, v priemere 8,7%.
Možnosť investovať na Fingood.cz sa pohybuje od 5 000 Kč. Týždenne majú investori k dispozícii dve až tri nové investičné stimuly a vždy dostanú podrobnú správu o projekte vrátane hospodárskych výsledkov vybranej spoločnosti vrátane analýzy rizík.
Na tejto platforme si investori môžu vybrať zo značnej ponuky osvedčených českých subjektov z viacerých sektorov, od developerských až po cateringové služby.
Webové rozhranie a obsah
Prvým znakom webového rozhrania spoločnosti Fingood je informačná jednoduchosť. Veľké písmená, štruktúrované stránky, užitočné informácie – to všetko je Fingood web. Žiadne skryté tlačidlá, stránky pre registráciu alebo prihlásenie sú priamo v pravom hornom rohu.
V sekcii FAQ nájdete veľmi užitočný obsah a samozrejme odpovede na otázky.
V prípade, že vám sekcia FAQ nepomohla, môžete kontaktovať predstaviteľov platformy Fingood telefonicky, e-mailom alebo prostredníctvom live-chatu.
Sekcia blogu by mala byť povinne spomenutá ako veľké plus a aktivita na sociálnych sieťach zvyšuje dôveru k platforme. Je vhodné spomenúť mobilnú aplikáciu Fingood pre iOS a Android, v ktorej môžete sledovať svoje portfólio, mať plnú kontrolu nad svojimi investíciami a dostávať oznámenia o nových investičných príležitostiach.
Pred nedávnom spoločnosť Fingood spustila kalkulačku Finkulačka, pomocou ktorej si ľahko vypočítate všetky typy investícií alebo pôžičiek. Získate tak prístup k investorskému panelu a názorný prehľad o investíciách. Veľkým plusom je možnosť investovať priamo v aplikácii.
Fingood – výhody a nevýhody
Tu sme sa pokúsili popísať najviditeľnejšie a z nášho pohľadu najvýznamnejšie výhody a nevýhody platformy Fingood. Nič nie je dokonalé, takže priestor na zlepšenie určite existuje.
PREDNOSTI
- Podpora českých malých a stredných podnikov
- Transparentná a prehľadná činnosť
- Bez poplatkov
- Jednoduchá možnosť diverzifikácie prostredníctvom investícií do viacerých projektov naraz
- Platforma v češtine – podpora je k dispozícii v v českom jazyku a investujete v českých korunách – nie je potrebné sa chrániť pred rizikom menového kurzu
- Stanovená výška minimálnych investícií činí 1 000 Kč
NEGATÍVNE VLASTNOSTI
- Žiadna záruka a možnosť odstúpenia od investície
- Žiadne automatické investovanie
- Žiadny sekundárny trh
- Nižší počet dostupných projektov
- Ak nie je dostatok investorov, ktorí by projekt financovali, investície sa neuskutočnia
Čítajte tiež: konkurenčný Tradematics – Recenzia brokera
Niekoľko slov na záver
V našej recenzii Fingood sme sa snažili byť čo najobjektívnejší a skontrolovať a otestovať platformu z rôznych uhlov pohľadu.
Spoločnosť Fingood je dôveryhodným poskytovateľom investícií, o čom svedčí jej zápis v registroch ČNB. Spoločnosť Fingood sa doteraz stretávala s relatívne malou paletou investičných príležitostí, čo je možná škoda, ale naopak získate celkom dobrú záruku, že budete investovať do skutočne hodnotného projektu. Nevýhoda platformy spočíva aj v nízkej likvidite prostriedkov – investíciu nemôžete predčasne ukončiť. Rovnako si treba pozorne prečítať prospekt každej investície, aby ste zistili, či je úver dostatočne zaistený – najlepšie nehnuteľností. Medzi pozitíva však jednoznačne patrí minimálna výška investície 1 000 Kč.
Zaujímavo vyzerá zhodnotenie fondov a pochvalu si zaslúži aj transparentnosť poplatkov – Fingood si účtuje jediný poplatok. Bezpečnosť investície nie je nikdy stopercentná, ale vzhľadom na dôkladnú analýzu individuálnych projektov je pravdepodobnosť investičného neúspechu minimálna, aj keď v búrlivých podmienkach ekonomiky ju nemožno nikdy jednoznačne odmietnuť.
Fingood je tak bezpečnou investičnou platformou, vďaka ktorej sa nemusíte báť o svoje peniaze.
Povestnou čerešničkou na torte je fakt, že platforma má silné odborné zázemie a vlastný tím (napr. v oblasti vývoja IT a zákazníckej podpory) a komunikuje s investormi otvoreným spôsobom.
Fingood si už na rok 2023 vytýčil veľmi ambiciózny cieľ presiahnuť 1 miliardu finančných prostriedkov a stať sa dôležitou alternatívou pre financovanie podnikania a investičným nástrojom pre investorov. Dosiahnutie tohto cieľa uľahčí najmä prílev nových kapitálových zdrojov.
Z malého startupu sa tak stal renomovaný investičný systém, ktorý sa teší stále väčšej obľube investorov a umožňuje im zhodnotiť svoje prostriedky s výhodným úrokom a vložiť ich do spoľahlivo zaručených produktov.
Aké sú výhody crowdfundingu?
Nemohli sme vás, našich milých čitateľov a investorov, nechať bez zaujímavostí o crowdfundingu. Tu je niekoľko užitočných tipov.
Pre malé podniky môžu crowdfundingové kampane ponúknuť niektoré výhody oproti tradičnejšiemu financovaniu. Patria medzi ne:
- Žiadne starosti so splácaním. Aj keď chcete svojim crowdfundingovým zákazníkom splniť ich priania, koncept crowdfundingu funguje skôr ako grant než ako pôžička. Na mnohých crowdfundingových platformách nemusíte peniaze vracať ani platiť úroky.
- Jednoduchý spôsob, ako môžu majitelia firiem získať kapitál. Crowdfunding dobre funguje pre začínajúcich podnikateľov a ľudí, ktorí začínajú podnikať a u ktorých môže byť menej pravdepodobné, že budú mať nárok na tradičné financovanie. V skutočnosti bývajú ženy pri využívaní crowdfundingu na financovanie rozvoja podnikania úspešnejšie ako muži.
- Väčšia efektivita. Nemusíte venovať čas príprave rozsiahleho podnikateľského plánu alebo prognózy a nepotrebujete podrobné finančné výkazy. Zostáva vám tak čas na zdokonalenie crowdfundingovej kampane.
- Dôkaz konceptu. Crowdfundingová kampaň vám môže poskytnúť cenné poznatky o platnosti vášho konceptu a jeho cieľových zákazníkoch. Navyše to, čomu sa hovorí „sociálny dôkaz“, čiže ochota potenciálnych zákazníkov a crowdfundingových sponzorov uveriť vášmu nápadu, vám pomôže zistiť, kedy máte vyhrané.
- Cenná rada. Crowdfunders môžu byť ľudia, ktorí sa vyznajú na vašom trhu a môžu vám poskytnúť dôležitú spätnú väzbu. Aj keď dostanete negatívne podnety, môžete ich využiť na vylepšenie svojho konceptu ešte predtým, než vynaložíte čas a úsilie na uvedenie výrobku alebo služby na trh.
- Zvýšená expozícia. Čím viac ľudí sa o vašej crowdfundingovej kampani dozvie, tým úspešnejší budete. Mnoho majiteľov malých podnikov vytvára propagačné kampane len preto, aby zvýraznili svoj profil na populárnych crowdfundingových platformách. V skutočnosti môže byť crowdfunding súčasťou vašej celkovej marketingovej stratégie.
Investície majú dve kľúčové vlastnosti, ktoré spolu priamo súvisia. Sú to výnos a riziko. Čím vyššie je riziko spojené s investíciou, tým vyššie môže byť potenciálny výnos. Naopak relatívne bezpečné investície nikdy neumožňujú vysoké výnosy. To už je však iba Vaša investičná voľba a záleží len na Vás, čomu dáte prednosť.
Článok je dostupný aj v češtine:
2 komentáre
Komentáře jsou uzavřeny.