Šéf OPEC lobuje za ropu z Iránu a Venezuely. Podľa neho by pomohli znížiť ceny

Saudská Arábia a ďalší členovia OPEC+ dobrovoľne znížia ťažbu ropy. Vzrastie jej cena?

Cena ropy na svetových trhoch sa v posledných troch rokoch pohybovala doslova ako na horskej dráhe. Kým v predvečer vypuknutia pandémie nákazy na prelome zimy a jari 2020 sa obchodovala okolo 70 USD za barel, v druhom štvrťroku toho istého roka sa futures na ropu dokonca prvýkrát v histórii dostali do záporných hodnôt. Povojnové oživenie a následná ruská vojenská agresia na Ukrajine vystrelili cenu ropy nad 100 USD, aby sa o necelý rok neskôr prepadla na predvojnovú úroveň. Aký vývoj na trhu s touto strategickou komoditou môžeme očakávať v najbližších mesiacoch?

Obsah

Doslova ako blesk z jasného neba sa začiatkom apríla objavila správa, že krajiny OPEC+ na čele so Saudskou Arábiou sa dohodli na ďalšom obmedzení ťažby ropy. Treba pripomenúť, že krajiny OPEC+ sa už predtým dohodli na obmedzení ťažby na dva milióny barelov denne a tento limit mal platiť do konca tohto roka.

O koľko Saudská Arábia zníži ťažbu ropy?

Teraz však došlo k ešte väčšiemu zníženiu o 1,16 milióna barelov denne, takže celkové zníženie už presiahne tri milióny barelov ropy denne, čo predstavuje pokles o viac ako tri percentá.
Zníženie ťažby ropy oznámené začiatkom apríla nie je povinné, ale len dobrovoľné. Nedá sa však predpokladať, že by sa niektorá z krajín (aspoň tých najvýznamnejších producentov) k dohode nepripojila.
Saudská Arábia, líder celej skupiny OPEC+, má pritom najväčší podiel na celkovom znížení ťažobných kapacít. Tá oznámila, že nad rámec existujúcich dohôd zníži ťažbu o 500 000 barelov denne. Druhý najväčší podiel na znížení produkcie má Irak (o 211 tis. barelov denne) a tretí Spojené arabské emiráty (o 144 tis. barelov denne).
Hoci oznámenie o ďalšom znížení ťažby ropy prišlo nečakane, nie je až takým prekvapením. Cena ropy totiž začala klesať a koncom marca sa barel ropy Brent predával dokonca za menej ako 70 USD. Naposledy bola cena čierneho zlata na tejto úrovni koncom roka 2021, keď bola na vzostupnej trajektórii. Skupina krajín OPEC+ sa tak rozhodla rázne zakročiť proti ďalšiemu zlacňovaniu, ktoré vyvolali obavy z globálneho ekonomického vývoja po krachu viacerých bánk v USA a Európe.
Pre svet to bude znamenať, že si bude musieť opäť zvyknúť na drahšiu ropu a jej produkty. Na druhej strane však bude prínosom aj snaha o efektívnejšie využívanie ropy a energie vo všeobecnosti, čo zasa uvíta životné prostredie. Aby však bol tento efekt trvalejší, musela by byť cena ropy vyššia oveľa dlhšie obdobie. Inými slovami, cenový stimul pre úspory energie musí byť dostatočný, ako to bolo v prípade zemného plynu, ktorého cena v minulom roku doslova vyletela do výšky.

ropa, ťažba, cena ropy, saudská arábia, životné prostredie

Mohlo by sa vám páčiť: Recenzie platformy INVESTAGO: Veľký dôraz je vzdelávanie

Ako bude reagovať cena ropy?

Ako už bolo spomenuté, hlavným motívom prekvapivého dodatočného zníženia ťažby ropy bolo jej náhle zlacnenie. Spúšťačom boli zvýšené obavy z hospodárskej recesie po tom, ako sa v Spojených štátoch dostali do problémov banky Silicon Valley a Signature Bank a v Európe Credit Suisse vo Švajčiarsku. Krach týchto finančných inštitúcií pripomenul vypuknutie finančnej krízy v roku 2008.
Zatiaľ sa však zdá, že problémy boli ojedinelé a cenu ropy vytlačili nahor. Krátko po oznámení rozhodnutia OPEC+ sa barel ropy Brent vyšplhal nad 80 USD, ale nezastavil sa na tejto úrovni. V nasledujúcich aprílových dňoch cena dosiahla 85 USD za barel, okolo ktorej sa Brent obchodoval prakticky nepretržite.
Z pohľadu spotrebiteľov ide o nešťastné načasovanie, keďže sa práve začína motoristická sezóna, ktorá tradične vrcholí počas letných prázdnin. Toto obdobie zvýšeného dopytu po pohonných hmotách v kombinácii s drahou ropou spôsobí, že benzín aj nafta na európskom trhu budú pomerne drahšie. Kým dnes sa cena benzínu a nafty na Slovensku pohybuje okolo 1,60 eura, v najbližších mesiacoch by sa mohla zvýšiť až o ďalších 20 centov. Vlani v lete stáli pohonné hmoty na Slovensku približne 1,80 eura.
Rast cien ropy, samozrejme, nie je dobrou správou pre celú ekonomiku. V skutočnosti ide o nákladový šok, ktorému európska ekonomika čelila v uplynulom roku. A keď sa už zdalo, že jeho dôsledky pominú, keďže ceny energetických komodít sa vrátili na predvojnovú úroveň, podobný scenár sa môže zrazu do istej miery opakovať, aspoň v prípade ropy. Inflácia sa tak bude udržiavať na zvýšenej úrovni dlhšie, než sa pôvodne predpokladalo. To opäť nie je dobrá správa pre spotrebiteľov, ich reálne príjmy a kúpnu silu ich úspor.

vývoj ceny ropy leden až květen 2023, cena ropy, ropa, 
kurzy.cz
Vývoj ceny ropy Leden Květen 2023

Prečítajte si tiež: Recenzie konkurenčného brokera OZIOS

Cena ropy – možné scenáre do budúcnosti

Cenový skok až o 10 USD za barel krátko po oznámení zníženia ťažby sprevádzali nové prognózy vývoja ceny ropy do konca tohto roka. Americká investičná banka Goldman Sachs zvýšila svoju cieľovú cenu ropy o päť dolárov na 95 dolárov do konca tohto roka. Taktiež revidovala svoj výhľad na budúci rok smerom nahor, tentoraz o tri doláre na úroveň až 100 USD za barel.
Otázkou je, ako náhly nárast cien ropy ovplyvní globálny dopyt po rope. Svetová banka vydala aktualizovanú prognózu svetového hospodárskeho rastu, ktorý by mal byť o niečo vyšší, ako inštitúcia odhadovala v januári tohto roka. To by mohlo prispieť k ďalšiemu rastu cien ropy, keďže aj dopyt po rope by mohol byť vyšší, ako sa očakávalo. Zároveň však proti tomu môže pôsobiť hrozba recesie, ktorá sa stále vznáša nad vyspelými ekonomikami. Ďalším faktorom je reakcia centrálnych bánk na súčasný vývoj inflácie. Inflácia klesá v USA aj v eurozóne, čo môže naznačovať uvoľnenie obmedzení menovej politiky, čo by ďalej podporilo hospodárske oživenie, a tým aj dopyt po rope a jej ceny.

ropa, barely, cena ropy, životné prostredie

Odporúčané: Súťaže o peniaze, v ktorých môže vyhrať každý

Tento článok je k dispozícii aj v českom jazyku. Českú verziu nájdete tu: tradeinfo.cz. Čítajťe aj anglickú verziu.