Inflácia v EÚ láme nové rekordy. Ak by ste chceli v tomto období ušetriť nejaký ten cent navyše, ale neviete, kde začať, ste na správnom mieste. V tomto článku sa pozrieme na 25 najlepších spôsobov, ako ušetriť peniaze.
Ako ušetriť v roku 2022?
1.) Sledujte svoje výdavky
Moderná doba ponúka mnoho pomôcok, ktoré vám pomôžu lepšie spravovať vaše financie.
Úvodný tip je len jednou z nich – v skutočnosti existuje niekoľko aplikácií, napríklad Spendee, ktoré vám výrazne uľahčia zaznamenávanie vlastných výdavkov a príjmov. Okrem toho môžete využívať ďalšie funkcie, ktoré vám pomôžu ušetriť peniaze.
2) Obmedzte stravovanie v reštauráciách
Ísť na večeru alebo obed s priateľmi do podniku je veľmi príjemné, ale bohužiaľ aj finančne náročné.
Ak si namiesto pravidelného chodenia do reštaurácií budete variť doma, vrátane obedov do práce, vaša peňaženka sa vám poďakuje.
Prečítajte si tiež: Najlepšie pracovné miesta v Českej republike – kto zarába najviac?
3.) Ako ušetriť peniaze pri nakupovaní? Dodržiavajte úsporný nákupný zoznam.
Ďalšou dobrou stratégiou môže byť vytvorenie rozumného nákupného zoznamu.
V pokoji si doma naplánujte, koľko toho nakúpite, a potom sa už len riaďte nákupným zoznamom. Dôležité je však nenechať sa zlákať okolitým sortimentom a kúpiť si naozaj len to, čo je na vašom zozname.
Na vytvorenie nákupného zoznamu môžete použiť aplikáciu, ako je Listonic, ktorá vám umožní zdieľať zoznam s ostatnými.
4.) Spotrebujte všetky potraviny, ktoré ste si kúpili
Aj keď to vaše chuťové bunky možno neschvaľujú, konzumácia všetkých nakúpených potravín je ďalšou možnosťou, ako sa vyhnúť zbytočným výdavkom. Preto si dajte predsavzatie, že pred novým nákupom zjete čo najviac zvyškov občerstvenia.
Prečítajte si tiež: Súťaže, v ktorých môžete vyhrať peniaze [Česká republika]
5.) Pite vodu z vodovodu
Okrem toho, že voda z vodovodu je oveľa zdravšia ako balené limonády, má aj cenovú výhodu. Ak však na uhasenie smädu uprednostňujete niečo sladké, siahnite po džúse a zmiešajte ho s vodou z vodovodu.
6.) Cestovanie verejnou dopravou
Užitočnosť tejto rady sa v poslednom čase rýchlo zvyšuje v dôsledku rastúcich cien pohonných hmôt.
Hoci hromadná doprava z hľadiska rýchlosti samozrejme zaostáva za autami, ušetrené peniaze často stoja za dlhší čas cestovania. Navyše, ak žijete v Prahe, môžete si kúpiť kupón prostredníctvom mobilnej aplikácie a potom ho predložiť inšpektorovi, čo je veľmi pohodlné.
Prečítajte si tiež: Rýchle spôsoby, ako zarobiť peniaze v Českej republike
7.) Cvičenie doma alebo vonku namiesto posilňovne
Ak pravidelne navštevujete posilňovňu a chcete ušetriť, zvážte aj túto možnosť. Samozrejme, niektoré cviky sa nedajú vykonávať mimo fitnescentra – ale ak napríklad beháte na bežiacom páse, zvážte aj cvičenie vonku. Navyše, blížiace sa jarné počasie je na to ako stvorené.
8.) Obmedzte návykové látky
To sa samozrejme ľahšie povie, ako urobí. Zamyslite sa však nad tým, koľko peňazí míňate na alkohol alebo cigarety a o koľko by sa vaša finančná situácia zlepšila, keby ste ich obmedzili, nehovoriac o pozitívnych zdravotných účinkoch.
9.) Ako ušetriť peniaze za elektrinu? Pozor na zbytočné svietenie!
Ceny energií v poslednom čase nebývale stúpajú. Preto je dobré skontrolovať, či ste vždy vypli svetlá. A keď už budete svietiť, snažte sa používať čo najúspornejšie žiarovky, pretože aj takáto maličkosť môže v konečnom dôsledku ušetriť peniaze.
10.) Predaj vecí, ktoré už nepoužívate
Či už ide o knihy, oblečenie, časopisy alebo čokoľvek iné, na internete je veľa miest, kde môžete podobné položky speňažiť. Preto neváhajte, a ak vám doma niečo zavadzia, nebojte sa toho zbaviť. Nielenže ušetríte miesto, ale môžete aj zarobiť nejaké peniaze. Napríklad veľmi populárna aplikácia Vinted vám pomôže predať oblečenie, ktoré už nenosíte.
11.) Zvážte výdavky na streamovacie služby
Samozrejme, každý má právo na zábavu. Zamyslite sa však nad tým, koľko filmových, televíznych alebo hudobných streamovacích služieb si predplatíte a koľko z nich používate tak často, že sa bez nich nezaobídete. Alebo skúste zrušiť predplatné na jeden mesiac, a ak vám služba nebude príliš chýbať, viete, že sa bez nej zaobídete, a teda nebudete na ňu míňať peniaze.
12.) Ako ušetriť inteligentne? Využite zľavy!
Tento tip sa pravdepodobne zdá byť príliš samozrejmý, ale využívanie zliav neznamená len nákup potravín vo výpredaji. Najmä pre staršie generácie sú v mobilných aplikáciách mnohých obchodov alebo reštaurácií často skryté zľavy vo forme kupónov. Urobte si prieskum a zistite, či môžete ušetriť peniaze aj týmto spôsobom.
Využite bonusy pri otváraní bankových účtov! Viac informácií nájdete tu.
13.) Každý mesiac si odložte určitú sumu
Ak máte problém s míňaním všetkých zarobených peňazí, táto rada vám môže pomôcť. Ak si budete vždy odkladať určitú sumu z výplaty bokom, napríklad na sporiaci účet, vytvoríte si na účte solídnu rezervu na horšie časy. Na tento účel stačí odkladať malú sumu, napríklad 1 000 Kč mesačne – dôležitá je pravidelnosť.
14.) Stanovenie cieľov úspor
Tento tip, ktorý úzko súvisí s predchádzajúcim, znie teoreticky veľmi jednoducho:
Stanovte si cieľovú sumu, ktorú chcete mať na sporiacom účte, a nevyberajte z neho, kým ju nedosiahnete.
Keď dosiahnete cieľovú sumu, môžete si vybrať ďalšie a ďalšie ciele, ktoré vás prinútia šetriť ešte viac. Niektoré bankové aplikácie dokonca umožňujú nastaviť cieľ sporenia priamo v aplikácii.
15.) Ako ušetriť na oblečenie? Nakupujte z druhej ruky.
Nakupovanie z druhej ruky je obzvlášť rozšírené v prípade oblečenia a nie je dôvod, aby ste mu tiež nedali šancu.
V skutočnosti sa podobné kúsky, aké môžete dostať v second-handoch za takmer smiešne nízke ceny, predávajú v bežných obchodoch za niekoľkonásobne vyššie ceny.
Tento spôsob nakupovania oblečenia je navyše čoraz populárnejší.
16.) Nenakupujte impulzívne
Určite to viete. Prechádzate sa po meste alebo v nákupnom centre a zrazu vám pohľad zablúdi na nejaký tovar, ktorý máte pocit, že si jednoducho musíte kúpiť. Ak sa vám táto situácia stane nabudúce, skúste nenakupovať okamžite a radšej niekoľko dní počkajte. Ak vás počas tohto obdobia prejde nutkanie kúpiť si danú položku, znamená to, že sa bez nej zaobídete.
17.) Ako ušetriť peniaze za knihy? Využívajte knižnice alebo knižné bazáre.
Ak patríte k pomerne veľkej skupine knihomoľov, zvážte, či by nebolo rozumnejšie požičiavať si knihy z knižnice namiesto ich kupovania. Okrem toho, že ušetríte peniaze, ušetríte aj miesto vo vašej domácnosti, takže zabijete dve muchy jednou ranou. Skvelým miestom, kde môžete ušetriť na knihách, je aj online knižný bazár – napríklad TrhKnih.cz.
18.) Prevod cien na odpracované hodiny
Aj tento zdanlivo bizarný tip môže v konečnom dôsledku viesť k zlepšeniu vašej finančnej situácie.
Ukážem to na jednoduchom príklade – ak je vaša mzda približne 200 Kč/hod. a páru topánok, ktoré stoja 1600 Kč, sa na chvíľu zastavte a zamyslite sa, či tieto topánky naozaj stoja za osem hodín práce.
To vás prinúti viac premýšľať o potenciálnom nákupe, čo vám môže pomôcť od kúpy vecí, ktoré nie sú až tak potrebné.
Prečítajte si tiež: Rebríček najdrahších NFT
19.) Vyhnite sa prechádzkam s batohom cez nákupné centrá
Nákupné centrá sú navrhnuté práve preto, aby ľuďom sťažovali šetrenie. Sklenené vitríny, tovar všade okolo a sortiment, ktorý zahŕňa všetko od ponožiek až po najdrahšie hodinky. Práve preto by ste sa mali týmto miestam čo najviac vyhýbať. V opačnom prípade sa môže stať, že vašu pozornosť upúta zbytočný predmet, ktorý si potom kúpite namiesto toho, aby ste svoje peniaze použili užitočnejšie.
20.) Choďte na bezplatnú zábavu
Mnohé podujatia ponúkajú aj v súčasnosti bezplatný vstup. Preto neváhajte a keď budete mať voľný víkend, vyhľadajte si nejaké podujatia, ktoré by ste si mohli užiť za minimálne alebo žiadne peniaze. Veľa informácií nájdete na Facebooku alebo na rôznych internetových portáloch.
21.) Ako ušetriť peniaze v obchode? Kupujte značky obchodného reťazca s potravinami.
Mnohí ľudia, ktorí chodia nakupovať potraviny do veľkých obchodných reťazcov, ako sú Albert alebo Billa, majú akúsi nedôveru k potravinám, ktoré sa predávajú len pod značkou reťazca (Albert quality alebo Clever). Rozhodne sa však nebojte dať šancu týmto neznačkovým potravinám, pretože zameranie sa na ne môže z dlhodobého hľadiska priniesť solídne úspory. Mnohé z nich sú navyše rovnako kvalitné alebo dokonca kvalitnejšie ako drahšie značkové výrobky – platíte totiž za drahý marketing výrobcu.
22.) Vyskúšajte rozpočtové pravidlo 50/30/20
Toto pravidlo je akousi podrobnejšou úpravou vyššie uvedených tipov na odkladanie peňazí. Ide o to, že polovica vášho príjmu (50 %) by sa mala minúť na nevyhnutné výdavky, ako je nájom, komunálne služby atď. 20 % by potom malo ísť len na „budúcnosť„, čo môže znamenať napríklad sporenie, a zvyšných 30 % si môžete dovoliť minúť, keď budete chcieť, ľudovo povedané, „rozfajčiť vreckové“.
Jednoducho použite toto pravidlo tak, že najprv vynásobíte svoj čistý mesačný príjem číslom 0,5 (50 % = nevyhnutné výdavky), potom vynásobíte svoj čistý mesačný príjem číslom 0,3 (30 % = voľný čas, zábava) a nakoniec číslom 0,2 (20 % = úspory). Takto môžete efektívne rozdeliť svoj čistý príjem do kategórií a vedieť, koľko môžete mesačne minúť na jednotlivé kategórie.
23.) Vyrobte si vlastné darčeky
Nákup darčekov k narodeninám priateľov je výdavok, ktorý sa zdá byť jedným z nevyhnutných. Opak však môže byť pravdou – s trochou zručnosti a online návodmi si môže niečo malé vyrobiť takmer každý. A možno si dokonca urobíte dobré meno u svojich priateľov, pretože darčeky, ktoré vyrobíte, sú predsa tie najsrdečnejšie.
24.) Ako ušetriť netradične? Skúste „šetriť míňaním“!
Tento pomerne netradičný nápad spočíva v tom, že zakaždým, keď miniete na nie príliš dôležitú vec, pošlete rovnakú sumu peňazí na svoj sporiaci účet. Tento zvyk buď zvýši stav vášho sporiaceho účtu, alebo vás prinúti neutrácať za veci, ktoré nevyhnutne nepotrebujete.
25.) Domáca dovolenka
Každý pracujúci človek si počas roka rád vezme aspoň niekoľko týždňov zaslúženej dovolenky. Nemusí to však znamenať, že si musíte hľadať drahé letenky alebo ubytovanie v zahraničí. V našej oblasti si môžete užiť skvelú dovolenku napríklad pod stanom alebo v lacnom penzióne.
Jeden komentář
Komentáře jsou uzavřeny.