Už ste niekedy zažili slobodu, keď ste sa na dovolenke mohli zastaviť, kdekoľvek a kedykoľvek ste chceli? Všetko, čo potrebujete, si beriete so sebou a ste pánmi svojho času a miesta. Nemusíte opustiť svoje ubytovanie v čase odchodu a namiesto toho prídete do cieľa až v čase príchodu. Je len na vás, kedy a kde sa zastavíte, kde zostanete a kam radšej hneď odídete. Tento typ cestovania som si obľúbil a rád by som vám odovzdal desať tipov na miesta, ktoré je ideálne navštíviť autom. Odporúča sa prispôsobiť si auto na spanie. Ušetrí vám to čas a hlavne peniaze. Destinácie sú vybrané tak, aby ste videli čo najviac z Európe. Cesta s najmenším počtom najazdených kilometrov a ekonomicky výhodná.
Poďme sa na ne pozrieť.
1. Stein am Rhein
Je dobré ísť s plnou nádržou, pretože palivo je tu lacnejšie ako v zahraničí. Z Prahy sa vydám smerom do Nemecka. Na väčšine úsekov je rýchlosť len odporúčaná, nie obmedzená. Cesta ubehne rýchlo. Prvým miestom je malá dedinka na hraniciach Nemecka a Švajčiarska. Toto miesto vás vráti o niekoľko sto rokov späť. Domy sú tu tradičné, ale krásne zrekonštruované a malebné. Cez dedinu preteká rieka, v ktorej sa môžete počas teplých dní kúpať. Je to veľmi praktické, pretože na tejto ceste po Európe nevyužívam Airbnb, Booking, kempy ani iné ubytovacie zariadenia. Peniaze plynú predovšetkým do nafty a potravín. Konkrétne vo Švajčiarsku je jedlo o niečo drahšie ako u nás. Na prvých pár dní je vhodné mať jedlo z domu.
2. Pilatus
Dlhé sedenie v aute vás unaví, preto vám celodenná turistika príde vhod. Zostaneme vo Švajčiarsku, konkrétne v centrálnej časti pri mestečku Alpnach. Odporúčam využiť akúkoľvek horskú cestu, aby ste sa priblížili k cieľu, pretože prevýšenie je vysoké. Na švajčiarskom vidieku nie je problém nechať auto dlho stáť na jednom mieste. Musíte len dbať na to, aby neprekážalo na žiadnych križovatkách ciest, kde pastieri každý deň vedú svoje kravy.
Viete, čo je na Švajčiarsku najlepšie? Ak nepočítame úchvatné scenérie? Nefunguje tu mobilný signál. Švajčiarsko nie je členom EÚ a za mobilné dáta tu platíte veľmi vysoké poplatky. Ďalším odporúčaním je stiahnuť si offline mapy. Budete tam len vy a príroda a prisahám, že sa vám to bude páčiť.
Prečítajte si tiež: [TOP 25] Spôsoby, ako ušetriť peniaze v roku 2022
3. Chamonix Mont Blanc
Ďalej pokračujem do Francúzska. Mesto Chamonix sa nachádza pod najvyššou horou Álp. Z každého miesta v meste je za dobrej viditeľnosti (ktorú som nemal) vidieť Mont Blanc. Sú tu malé jazierka s lavičkami na posedenie. Historické centrum Chamonix je plné krásnych domov a obchodov so športovým oblečením. V lete je to s autom ťažšie. Užitočná sa mi zdala aplikácia Park4night, kde ostatní cestovatelia zverejňujú svoje tipy, kde zaparkovať auto. V aplikácii sú predovšetkým tipy na nočné parkovanie. Skvele však funguje aj na denné parkovanie.
zdroj: Shutterstock
4. Monako
Vymením prírodu za luxusné mesto. Monako je mestský štát na Francúzskej riviére, kde sa to hemží drahými autami. Nielen autami, ale aj domami, obchodmi a prístavom plným veľkých jácht. Cítil som sa trochu mimo. Keď som tento pocit potlačil, Monako sa pre mňa stalo miestom, ktoré sa oplatí vidieť. Stredom mesta vedie trať Formuly 1. Môžete sa po nej prejsť. Teda len vtedy, keď nejazdí Lamborghini. Napodiv ma milo prekvapili okoloidúci, ktorí boli usmiati a veľmi milí. Čo už také milé nebolo, bola cena benzínu. Lepšie je ísť do ďalšieho štátu.
5. Finale Ligure
Překročení hranic Itálie mi navodí hřejivý pocit. Zaprvé je to slunkem, které je na ligurském pobřeží silné. Zadruhé je to lidmi, kteří jsou srdeční a veselí. Dálnice z Monaka do Finale Ligure vede podél pobřeží a už samotná cesta autem je radost. Je výhodné zvolit cestu přes mýtné brány, které jsou sice placené, ale cesty mimo dálnice jsou tragické. Auto by vám vzalo tolik paliva, že se vám to ekonomicky nevyplatí. Finale Ligure je známé mezi horolezci. Je to horolezecký ráj. Město má mnoho výborných podniků. Dbejte na siesty. Ty si Italové dávají rádi a rádi je mají dlouhé. Od dvanácti do zhruba pěti hodin vás nikde neobslouží.
6. Lago di Como
Veľké jazero v severnom Taliansku. Cestou z predchádzajúceho cieľa budete míňať aj slávne jazero Lago di Garda, ktoré tiež stojí za zastávku a obhliadku. Di Como je menej známe, a preto vám ho chcem predstaviť. Okolo jazera sa nachádzajú farebné tradičné talianske domčeky a všade je vidieť Fiat 500 alebo Panda Cross. Pozdĺž jazera je veľa miest na parkovanie. Tieto miesta sú vhodné aj na prenocovanie.
Ďalším obrovským plusom Talianska je jedlo. Šunka, syry, pečivo, ovocie, zelenina, cestoviny a ďalšie ingrediencie, na ktoré si spomeniete, sú tu chutnejšie ako u nás. Priemerný denný nákup tu stojí v prepočte na naše peniaze 400 až 500 korún a kvalita sa nedá porovnať.
7. Krk
Z Talianska sa sťahujem na ostrov. Na chorvátsky ostrov Krk vedie zrekonštruovaný most. Most je bezplatný a dá sa cezň prejsť kedykoľvek počas dňa. Je to malý ostrov s množstvom zátok a skrytých miest. Aplikácia Park4night tu bola skvelá a pomohla mi objaviť mnohé miesta.
zdroj: Shutterstock
8. Národný park Triglav
Z Chorvátska pokračujem na sever, kde je mojím cieľom Slovinský národný park. Odporúčam zostať viac dní. Nedotknutá príroda, doslova krištáľovo čistá voda, krásne jazerá, vodopády a pokoj. Ubytovanie v Slovinsku patrí k tým lacnejším, a ak je pre vás spanie v aute priveľmi náročné, môžete využiť niektorú z ubytovacích kapacít. Úprimne ma to lákalo, ale odolal som a opäť som viac investoval do jedla ako do ubytovania.
zdroj: Shutterstock
9. Großglockner Straße
Poslednou navštívenou krajinou je Rakúsko. Tento tip sa netýka konkrétneho miesta, ale vysokohorskej trasy. Za vstup zaplatíte 37euro/deň. Bez zastávok sa táto trasa dá prejsť za menej ako dve hodiny. Počas cesty je možné zastaviť sa na viacerých miestach. Či už sú to odpočívadlá s úžasnými výhľadmi, vyhliadkové body alebo malé parkoviská. Odporúčam nechať auto na parkoviskách, ktoré sú väčšinou neplatené, a nájsť si pešiu trasu na preskúmanie oblasti.
10. Mondsee
Moja cesta autom po Európe sa končí pri jazere Mondsee. Jazero sa pýši priezračnou modrou vodou a pokojným prostredím. Je pravda, že v lete je tu dosť rušno. Keď však prídete večer, je už viac preplnené a noc strávená na tomto jazere je ako z rozprávky. Pozor však na parkovacie miesta. Opäť buď použite aplikáciu a pozorne si prečítajte komentáre, alebo sa zastavte len na mieste, kde je parkovanie povolené. Rakúska polícia je prísna a udeľuje vysoké pokuty.
Mohlo by vás zaujímať: Ozios – Recenzia brokera [Aktuálne]
Sme na konci mojej cesty. Celkový počet kilometrov je 4 000. Pri priemernej spotrebe
6,5 l/100 km je cena nafty 12 000 českých korún. Do celkovej ceny treba započítať aj náklady na diaľnicu. Vzhľadom na spotrebu paliva, opotrebovanie auta, úsporu času a pohodlie sa mi ich oplatilo využívať. Celková cena za spoplatnené úseky vyšla na 4 500 českých korún. Cena za stravu je individuálna. Odporúčam vziať si so sebou nejaké zásoby. K cestovaniu jednoznačne patrí spoznávanie miestnej kultúry a jedlo je jej nevyhnutnou súčasťou. Ísť do miestnej reštaurácie sú dobre investované peniaze.
Úprimne dúfam, že vás týchto desať tipov motivovalo k spoznávaniu Európy a uvidíme sa spolu pri ďalšom z mojich cestovateľských článkov.
autor: Kateřina Benešová
Jeden komentář