Nemecko chce väčšiu diverzifikáciu energetických zdrojov a zníženie závislosti na Rusku.

Nemecko pripravuje krízový scenár pre prípad zatvorenia kohútikov plynovodov z Ruska

Nemecká vláda sa v tichosti pripravuje na variant, kedy by bolo náhle odstrihnuté od dodávok ruského zemného plynu. Na tejto komodite závisí najmä nemecký automobilový priemysel, výroba ocele a plastov.

Prípravy na eventualitu náhleho zastavenia dodávok zemného plynu z Ruska má na starosti Spolkové ministerstvo hospodárstva pod vedením Roberta Habecka (Zelenie). S odkazom na dobre informované zdroje to oznámila agentúra Reuters.

Riešenie krízy

Do úvahy, ako riešiť prípadnú energetickú krízu, pripadá niekoľko variantov. Podľa Reuters spolkový kabinet zvažuje v takom prípade napríklad prevzatie kontroly nad rafinériou vo Schwedte, ktorá je teraz prevádzkovaná ruským Rosneftom.

Ďalej zvažuje masívnu podporu pre nemecké energetické firmy, alebo dokonca získanie štátneho majetkového podielu v nich.

Celkový prehľad

Nemecko kryje ruským plynom asi 55 percent svojho celkového dovozu tejto komodity. V posledných týždňoch sa nemeckí politici ocitli pod paľbou kritiky, keď sa zdráhali rozhodnúť, že sa dodávok ruského plynu vzdajú.

Novo Nemecko odhaduje, že by sa bez ruského plynu mohlo zaobísť do polovice roku 2024.

7 komentárov

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *