Nemecko pomôže vnútrozemským krajinám so zásobovaním skvapalneným plynom

Nemecko pomôže vnútrozemským krajinám so zásobovaním skvapalneným plynom

Spolkový kancelár Olaf Scholz oznámil, že Nemecko pomôže krajinám, ktoré nemajú prístup k Baltskému moru zaistiť dodávky skvapalneného zemného plynu.

Nemecko podľa oznámenia Olafa Scholza preukáže solidaritu s tými krajinami Európskej únie, ktoré nemajú možnosť vybudovať terminál pre príjem skvapalneného zemného plynu, ktorý je dodávaný prostredníctvom nákladných námorných lodí. Scholz to uviedol po rokovaní s českým premiérom Petrom Fialom.

Medzi závislé štáty patrí aj Česko

Česká republika patrí medzi krajiny, ktoré sú z väčšiny závislé na dodávkach zemného plynu z Ruska. „Musíme byť pripravení pomôcť štátom, ktoré nemajú priamy prístup k Severnému alebo Baltskému moru, a ktoré sa tak musia spoliehať na spoluprácu s krajinami, ktoré pri spomínaných moriach ležia,” povedal Olaf Scholz.

Rusko môže zavrieť kohútiky ďalším krajinám

Nemecká strana už predtým oznámila, že podnikne kroky na zvýšenie dovozu skvapalneného zemného plynu a tiež posilní plávajúce skladovacie kapacity. Nemecko zároveň rozhodlo, že vybuduje terminál pre príjem LNG v severomorskom prístave Wilhelmshaven. Európska únia sa tak začína pripravovať na eventualitu, že Rusko zavrie plyn aj ďalším krajinám popri Bulharsku a Poľsku.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *