svetova banka

Svetová banka predpovedá na tento rok prudké spomalenie ekonomiky

Vojna na Ukrajine a sprísnenie menovej politiky v boji proti inflácii. To sú podľa Svetovej banky hlavné dôvody prudkého ekonomického spomalenia, ktoré svet zaznamená v tomto roku. V niektorých regiónoch dokonca dôjde k hospodárskej recesii.

HDP v tomto roku porastie

Globálny hrubý domáci produkt by mal v tomto roku vzrásť o 1,7 %, uviedla Svetová banka vo svojej najnovšej prognóze. Globálny rast v roku 2023 tak bude najpomalší od roku 1993, ak neberieme do úvahy vplyv finančnej krízy v roku 2009 alebo pandémie koronavírusu v roku 2020. Ešte v júni minulého roka však Svetová banka odhadovala hospodársky rast v roku 2023 až na úrovni troch percent.

Svetová banka nevylučuje možnosť hospodárskej recesie

Budúci rok by mala svetová ekonomika podľa Svetovej banky vzrásť o 2,7 %. Priemerná ročná miera rastu svetového HDP by tak mala v období rokov 2020 až 2024 dosiahnuť dve percentá. Ide o najpomalšie tempo za päťročné obdobie od roku 1960.

V Spojených štátoch a Európskej únii sa v tomto roku očakáva rast ekonomík najviac o 0,5 %. Svetová banka však nevylučuje možnosť recesie len tri roky po poslednej recesii v roku 2020.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *