Rusko prostredníctvom svojej centrálnej banky začne od piatka 13. januára predávať čínske jüany v objeme zodpovedajúcom približne 800 miliónov dolárov.

Ruská centrálna banka začne devízové operácie s čínskym jüanom. Chce stabilizovať rubeľ

Ruská centrálna banka oznámila, že bude naďalej intervenovať na devízových trhoch. Od piatku začne obchodovať s čínskym jüanom, aby stabilizovala ruskú ekonomiku, ktorú zasiahli protiruské sankcie zo strany Západu.

Kroky na zlepšenie ruského hospodárstva

Rusko prostredníctvom svojej centrálnej banky začne od piatka 13. januára predávať čínske jüany v objeme zodpovedajúcom približne 800 miliónov dolárov. „Keďže chceme zvýšiť stabilitu a predvídateľnosť domácich ekonomických podmienok, ako aj znížiť vplyv volatilných energetických trhov na ruskú ekonomiku a verejné financie, rozhodli sme sa začať operácie s likvidnými aktívami,“ uviedlo podľa agentúry Reuters ruské ministerstvo financií.

Rusko a Čína posilňujú vzťahy

Ruskej centrálnej banke však prakticky nezostáva nič iné, ako vykonávať devízové operácie na trhu medzi rubľom a čínskym jüanom. Po prvé, kvôli praktickej nepredajnosti rubľa voči americkému doláru a po druhé, pretože ruská ekonomika sa po zavedení západných sankcií čoraz viac približuje Číne. Tá spolu s Indiou preberá pozíciu hlavného obchodného partnera Ruskej federácie a kľúčového odberateľa ruských nerastných surovín. Aj preto Rusko potrebuje stabilizovať rubeľ voči jüanu.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *