zemný plyn

Katar rozšíri ťažbu zemného plynu. Túto zimu však nezvýši dodávky do Európy

Štátna spoločnosť QatarEnergy sa snaží rozšíriť svoju ťažbu plynu, keďže celosvetový dopyt po tejto komodite rastie. Nezmení to však tok obchodov, ktoré sa už uzavreli z Ázie do Európy. V utorok to oznámil výkonný riaditeľ spoločnosti Saad al-Kaabi.

Katar dodrží dohodnuté množstvá plynu do Európy

„Katar absolútne rešpektuje posvätnosť zmlúv. Takže keď ich podpíšeme s ázijskými alebo európskymi kupcami, rešpektujeme to,“ povedal novinárom al-Kaabi, ktorý je zároveň katarským ministrom energetiky. „Takže objem, ktorý pôjde do Európy, je platný. Ale pokiaľ ide o presmerovanie ázijských kontraktov do Európy, to sa nestane,“ dodal šéf QatarEnergy.

Najväčší svetový obchodník s LNG

Štátna spoločnosť, ktorá začiatkom tohto roka uzavrela dohody o podieloch na projekte prieskumu a rozšírenia ťažby skvapalneného zemného plynu (LNG), sa chce stať najväčším svetovým obchodníkom s LNG, uviedol al-Kaabi.

Spoločnosť QatarEnergy je tiež hlavným hráčom pri rozširovaní ťažby zemného plynu v projekte North Field, kde podpísala dohody o predaji čiastočných podielov spoločnostiam ako TotalEnergies, Shell, Exxon, ConocoPhillips a Eni. „Spoločnosť TotalEnergies je pre nás veľmi dôležitým partnerom,“ povedal al-Kaabi.

2 komentáre

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *