Nemecka vlajka

Nemecký parlament schválil obrovský balík na pomoc domácemu hospodárstvu

Vysoké ceny elektriny a plynu drvia európske hospodárstvo a dôsledky sa nevyhýbajú ani Nemecku. Parlament najsilnejšej európskej ekonomiky preto dal zelenú balíku v hodnote 200 miliárd eur na ochranu nemeckých podnikov a domácností pred dôsledkami energetickej krízy.

„Ceny musia klesnúť, preto vláda urobí všetko, čo je v jej silách. Preto predstavujeme obrovský obranný štít,“ povedal spolkový kancelár Olaf Scholz, keď koncom septembra predstavil balík na podporu domáceho hospodárstva. V piatok záchranný program v hodnote 200 miliárd eur schválil aj Bundestag, dolná komora nemeckého parlamentu.

Cenové brzdy na plyn a elektrinu

Plán, ktorý platí do jari 2024, zahŕňa okrem iného cenové brzdy pre plyn a elektrinu a súvisiace kompenzácie. Hlavným cieľom je eliminovať vplyv drahej energie, ktorá drví nemecký priemysel a domácnosti.

Niektoré európske krajiny sú proti

Plán federálnej vlády sa však nepáči niektorým európskym krajinám. Hlavným argumentom kritikov nemeckého záchranného balíka je, že z energetickej krízy robí konkurenciu pre národné rozpočty a že pomoc neoprávnene zvýhodní nemecké firmy oproti ich konkurentom v iných krajinách. Európska komisia už uviedla, že sa balíkom bude zaoberať práve z týchto dôvodov.