Izrael bude dodávať zemný plyn do Európy

Počas práve uplynulého víkendu došlo k podpisu dohody o výstavbe plynovodu, ktorý prepojí izraelské prímorské ložiská s juhoeurópskymi krajinami. Podmorský plynovod by mal byť hotový do konca roka 2025.

Izraelská vláda a kabinety Talianska a Grécka potvrdili už skôr načrtnutý zámer pustiť sa do výstavby plynovodu Eastmed, ktorý by zemným plynom zásoboval práve Grécko a Taliansko. Projekt však ešte bude vyžadovať definitívne schválenie, ku ktorému by malo dôjsť najneskôr v priebehu roku 2022. Plynovod by mal vyjsť celkom na šesť miliárd eur a jeho sprevádzkovanie sa očakáva do konca roka 2025.

V súčasnej dobe prebiehajú v potenciálnych ložiskách na východe Stredozemného mora prieskumné práce. Plynovod by mal dosahovať dĺžku 1900 kilometrov. Jeho prepravná kapacita má dosiahnuť až desať miliárd metrov kubických zemného plynu ročne s potenciálom na jej prípadné zdvojnásobenie. V mieste, ktoré je vzdialené asi 120 kilometrov od izraelského pobrežia, sa už na prelome minulého a tohto roka začalo ťažiť v ložisku nazvanom Leviathan. Tu sa nachádza odhadom 450 miliárd metrov kubických plynu a ďalších 200 miliárd je uložených v poli Aphrodite. Plyn z východného Stredomoria bude vedľa Európy putovať aj do Jordánska alebo Egypta.

 

3 komentáre

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *