jen, japonsko, mena

Japonské úrady tvrdia, že nedovolíme, aby sa naša mena oslabila. Sadzby však zostanú nízke

Ak japonský jen oslabí, Bank of Japan pravdepodobne intervenuje v jeho prospech. Rovnako ako nedávno. Vyhlásenie popredných japonských predstaviteľov by však malo trhy presvedčiť, že nemá zmysel špekulovať na pokles jenu.

Japonsko nechce komentovať opatrenia proti znehodnoteniu jenu

Japonský minister financií Šuniči Suzuki nechcel odpovedať na otázky novinárov, či vláda prijme opatrenia, ak bude japonský jen predmetom špekulácií o jeho znehodnotení. „K tomu sa nebudem vyjadrovať. Vývoj našej meny neustále sledujeme, a to so zvýšenou pozornosťou,“ odpovedal Suzuki na otázky novinárov.

Japonská mena na niekoľkoročnom minime

Japonský jen sa nedávno dostal na najnižšiu úroveň voči doláru za posledných 32 rokov, pričom jeden dolár sa obchodoval v blízkosti hranice 149 jenov. Z dôležitých kruhov však už skôr zazneli ubezpečenia, že Japonsko „podnikne rozhodné kroky“, ak sa jen opäť dostane pod paľbu špekulantov, ktorí vsádzajú na jeho znehodnotenie.

Úrady dávajú jasne najavo, že nemá zmysel špekulovať na pokles jenu, pretože takýto obchod sa jednoducho nemusí vyplatiť. A zdá sa, že slovná intervencia v prospech jenu priniesla na začiatku nového týždňa svoje ovocie. Kurz jenu sa mierne posilnil.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *