Americké ropné strategické rezervy klesli na najnižšiu úroveň od roku 1987

Európa môže čeliť nedostatku paliva, varuje šéf Medzinárodnej energetickej agentúry

Súčasná energetická kríza je oveľa závažnejšia, než ktorej Západ čelil v 70. rokoch. Myslí si to šéf Medzinárodnej energetickej agentúry Fatih Birol. Nemeckému magazínu Spiegel povedal, že leto môže byť pre Európu z hľadiska hojnosti energetických komodít kritické.

„Až v Európe a v Spojených štátoch začne hlavná prázdninová sezóna, dopyt po palivách porastie. Potom sa môže stať, že uvidíme ich nedostatok. Napríklad pri nafte, benzíne alebo kerosíne, a najmä v Európe,“ povedal Fatih Birol.

Podľa Birola je kríza trojnásobná

Podľa neho súčasná energetická kríza zvádza boj ropnými šokmi, s ktorými sa Západ musel vyrovnávať na prelome rokov 1973 a 1974 alebo 1979 a 1980. Lenže aktuálna situácia je vraj „omnoho horšia“, pretože vtedy išlo len o nedostatok ropy, zatiaľ čo dnes je v stávke oveľa viac. „Vtedy to bolo len o rope. Dnes máme krízu ropnú, plynovú a elektrinovú zároveň,“ varoval šéf Medzinárodnej energetickej agentúry.

Z Ruska bude pochádzať len jedna tretina súčasného objemu

Birol svoje varovanie vyslovil krátko po tom, čo vyšlo najavo, že sa lídri krajín Európskej únie zhodli na podmienkach embarga na dovoz ruskej ropy. Embargo by malo začať platiť od konca roka a malo by viesť k zníženiu importu ropy z Ruska najmenej o dve tretiny.

4 komentáre

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *