Priemyselná aktivita v Spojených štátoch vzrástla, čo naznačuje, že dopyt po tovare a službách zostáva v USA silný

Svetové akcie v polovici týždňa klesali. Investori zosilnili očakávania rastu úrokových sadzieb

Priemyselná aktivita v Spojených štátoch vzrástla, čo naznačuje, že dopyt po tovare a službách zostáva v USA silný. Inflačné tlaky teda pretrvávajú a investori očakávajú, že americká centrálna banka zostane naladená pre sprísňovanie svojej politiky.

Signály pre investorov

Aj to je dôvod, prečo sa americké, európske a ázijské akcie vydali v polovici obchodného týždňa do negatívneho teritória. Investori totiž dostali z americkej ekonomiky ďalší signál, že inflačné tlaky pretrvávajú. Federálny rezervný systém teda zostane najskôr utvrdený v tom, že pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb je správna cesta za nižšou infláciou.

Kľúčové indexy

Všetky tri kľúčové indexy na Wall Street počas stredy oslabili v rozmedzí od 0,54 (Dow Jones) do 0,75 percenta (S&P 500). Ešte výraznejšie klesli akcie v Európe. Paneurópsky index Stoxx 600 stratil viac ako jedno percento, podobne ako index burzy v Madride. Londýn a Miláno odpísali necelé percento, frankfurtský DAX klesol o 0,33 percenta. Z ázijských trhov najviac stratila burza v Hongkongu, a to 0,56 percenta. Tokijský index Nikkei naopak o 0,65 percenta spevnil.

2 komentáre

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *