Akciový trh a inflace

Svetové akcie zažívajú mocný finiš na samom konci mája. Majú to najhoršie za sebou?

Akciové trhy v Ázii a Európe vstúpili do nového obchodného týždňa rastom. V utorok by na vlnu optimizmu mohla nadviazať aj burza v New Yorku, ktorá zostala kvôli sviatku Memorial Day v pondelok zatvorená.

Akciové trhy zažili najhoršie

Svetové akciové trhy na konci mája zažívajú pomerne solídny rast. U niektorých odborníkov dokonca začalo panovať presvedčenie, že to najhoršie majú už za sebou. „Skutočne to tak vyzerá. Zlé správy došli a trhy dúfajú, že už si siahli na dno,“ povedal agentúre Reuters Carlo Franchini, šéf poradenských služieb pre inštitucionálnych klientov v milánskom peňažnom ústave Banca Ifigest.

Podľa neho trhom tiež prospelo vyjasnenie situácie okolo politiky Európskej centrálnej banky, ktorá bola ešte donedávna zahalená určitým tajomstvom. „Dôjde k rastu úrokových sadzieb, ktorý zrejme ukončí éru záporných sadzieb v eurozóne, čo malo extrémne pokrivujúce dopady na banky a finančné trhy,“ dodal Franchini.

Madrid smeruje do negatívneho teritória

S výnimkou newyorskej burzy, ktorá v pondelok kvôli sviatku Memorial Day neobchodovala, rástli takmer všetky burzy v Európe a Ázii. Z významných parketov do negatívneho teritória zamieril len Madrid, ktorého hlavný index odpísal nepatrných 0,03 percenta. Tokijský Nikkei aj hongkonský Hang Seng spevnili o viac ako dve percentá.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *