Euro naďalej klesá. V pondelok takmer dosiahol paritu s americkým dolárom Spoločná európska mena je najslabšia od decembra 2022. Do dosiahnutia parity s americkým dolárom jej chýba menej ako šesť tisícin eura. Na vine sú obavy z prerušenia dodávok zemného plynu z Ruska do Európskej únie.

Euro naďalej klesá. V pondelok takmer dosiahol paritu s americkým dolárom

Spoločná európska mena je najslabšia od decembra 2022. Do dosiahnutia parity s americkým dolárom jej chýba menej ako šesť tisícin eura. Na vine sú obavy z prerušenia dodávok zemného plynu z Ruska do Európskej únie.

Euro počas pondelkového obchodovania oslabilo voči americkému doláru o 1,29 %, čím dosiahlo najnižšiu úroveň za takmer dve desaťročia. Dolároví investori, ktorí si chceli kúpiť jedno euro, museli zaň zaplatiť 1,0056 USD. Euro sa tak blíži k eurodolárovej parite.

Obnoví sa po odstávke Nord Stream 1 prevádzka?

„Trhy sú veľmi znepokojené tým, či plynovod Nord Stream 1 obnoví svoju prevádzku po 10-dňovej odstávke,“ povedal agentúre Reuters Bipan Rai, devízový špecialista spoločnosti CIBC Capital Markets so sídlom v kanadskom Toronte. Podľa neho by zastavenie dodávok ruského plynu spôsobilo recesiu v celom regióne Európskej únie.

Euro nie je jediné, ktoré stráca

Euro však nebolo jedinou hlavnou menou, ktorá voči doláru stratila. Dolár získal jedno percento aj voči košu šiestich mien, čím dosiahol najsilnejšiu úroveň od októbra 2002. Doláru okrem iného pomohli očakávania ďalšieho zvyšovania úrokových sadzieb zo strany amerického Fed-u, ktorý zasadne v poslednej dekáde júla.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *