zemní plyn

Nord Stream 2 by mohol dodávať plyn už v polovici roka, hovorí šéf jeho prevádzkovateľa

Plynovod Nord Stream 2 sa stal súčasťou psychologickej vojny medzi Ruskom a Západom. Hoci je pripravený dodávať plyn už od septembra, stále čaká na posvätenie nemeckých a únijných úradov.

Zo strany nemeckého regulátora energetických sietí Bundesnetzagentur už skôr zaznelo, že o sprevádzkovaní plynovodu Nord Stream 2 nebude rozhodnuté skôr ako v druhej polovici tohto roku. Teraz sa však objavili nové informácie, podľa ktorých by plynovod mohol získať zelenú o pár mesiacov skôr.

„Agentúra plynovod posudzuje podľa plánu. Mohol by byť sprevádzkovaný už v polovici roku 2022. Nord Stream 2 je dôležitý,“ povedal agentúre Reuters Klaus-Dieter Maubach, výkonný riaditeľ spoločnosti Uniper, ktorá je jedným z piatich firiem, ktoré plynovod Nord Stream 2 spolufinancovali.

Maubach zároveň odmietol, že by do schvaľovacieho procesu niekto zasahoval. „Nevidím žiadne politické zásahy,“ dodal. Nevylúčil ale, že by sa Nord Stream mohol stať terčom amerických sankcií. „Samozrejme, že sú tu politické riziká. Ak sa rusko-ukrajinský konflikt zintenzívni, plynovod by sa mohol stať predmetom sankcií zo strany USA,“ dodal.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *