minimálny dôchodok

Minimálny dôchodok v tomto roku: čo sa zmení?

Obsah

Priemerná výška starobného dôchodku v tomto roku presiahne 20 000 Kč a bude tak predstavovať približne polovicu priemernej mzdy. Ide o najvyšší pomer medzi priemerným dôchodkom a priemernou hrubou mzdou od začiatku 90. rokov a vôbec najvyšší v histórii samostatnej Českej republiky. Ako sa však líšia dôchodky v jednotlivých skupinách seniorov? Aký vysoký je minimálny dôchodok, čo ho ovplyvňuje a ako sa zmení v roku 2023? Koľko dôchodcov ho poberá a aké majú možnosti zvýšiť si svoj príjem? A aká je budúcnosť českého dôchodkového systému?

minimálny dôchodok

Aký je minimálny dôchodok?

Minimálny dôchodok je zákonom stanovená hranica, ktorá stanovuje najnižšiu možnú úroveň starobného dôchodku. Neznamená to, že ide o druh garantovaného dôchodku. Zaručený dôchodok je pojem, ktorý v českom dôchodkovom systéme neexistuje, ale odborne aj politicky sa o ňom diskutuje. Stručne povedané, minimálny dôchodok je spodná hranica, pod ktorú skutočne vyplácaný dôchodok nemôže klesnúť.

Keďže výška starobného dôchodku závisí viac-menej od predchádzajúcich zárobkov, skutočnosť, že niekto dostáva dôchodok blízko alebo na samotnej hranici minimálneho dôchodku, je práve dôsledkom nízkych príspevkov do dôchodkového systému počas aktívneho života. Zo štatistík Českej správy sociálneho zabezpečenia vyplýva, že v roku 2021 poberalo starobný dôchodok nižší ako 5 000 Kč (t. j. blízko hranice minimálneho dôchodku) necelých 14 000 osôb.

Prečítajte si tiež: Recenzie Zetano – ponúka sekciu Akadémia pre začiatočníkov

Ako sa vypočítava minimálny dôchodok a kto má naň nárok?

Minimálny dôchodok tiež neznamená sumu, na ktorú má nárok každý, kto dosiahol dôchodkový vek. Dosiahnutie dôchodkového veku je len jednou, nie jedinou podmienkou nároku na dôchodok. Druhou podmienkou je dosiahnutie požadovaného obdobia dôchodkového poistenia, či už príspevkového alebo alternatívneho.

Príspevková dôchodková služba znamená počet rokov, počas ktorých ste skutočne prispievali do dôchodkového systému. Náhradnú dobu dôchodkového poistenia potom presne definuje Česká správa sociálneho zabezpečenia na svojej webovej stránke: „Náhradná doba poistenia je obdobie, počas ktorého sa neplatia príspevky, ale tieto doby sa napriek tomu za určitých podmienok započítavajú do potrebných rokov poistenia na dôchodok.“

Do tejto doby sa započítava napríklad doba štúdia na strednej alebo vysokej škole, ale len v období pred rokom 2010, osoby, ktoré sa osobne starali o dieťa mladšie ako štyri roky, osoby evidované na úrade práce ako uchádzači o zamestnanie a pod. Právne predpisy tak stanovujú viac ako dve desiatky podmienok, za ktorých sa obdobie, keď ste neplatili dôchodkové poistenie, započítava ako obdobie poistenia. Požadované obdobie dôchodkového poistenia sa v minulosti postupne predlžovalo až do roku 2018. Vtedy dosiahla 35 rokov.

Ak teda máte nárok na dôchodok a požiadate o jeho priznanie a výpočet, nemal by byť nižší ako vyššie uvedený minimálny dôchodok. Skladá sa z dvoch častí, ako každý dôchodok. Prvú časť tvorí percento, ktoré bolo na rok 2023 stanovené na 770 Kč mesačne pre minimálny dôchodok. Druhou časťou je základná sadzba, ktorá zodpovedá desiatim percentám priemernej hrubej mzdy. Na rok 2023 predstavuje 4 040 Kč a je rovnaká pre všetky dôchodky (vrátane minimálneho dôchodku). Minimálna výška starobného dôchodku na tento rok teda predstavuje 4 810 Kč mesačne.

starobné dôchodkové sporenie, minimálny dôchodok

Minimálny dôchodok – čo ovplyvní jeho výšku v roku 2023

Minimálny dôchodok vo výške 4 810 Kč mesačne bude platiť od 1. januára 2023.Treba však poznamenať, že dôchodky prešli za posledný rok a pol niekoľkými valorizáciami, t. j. zvýšeniami. Vo všeobecnosti sa dôchodky (nielen starobné, ale aj invalidné, sirotské, vdovské a vdovecké) valorizujú podľa pomerne zložitého vzorca. Princíp je však jednoduchý: Dôchodky sa valorizujú v plnej výške o rast spotrebiteľských cien v danom roku plus polovica percentuálneho rastu reálnych miezd v hospodárstve. Zjednodušene povedané, ak ceny v danom roku vzrástli napríklad o tri percentá a reálne mzdy o štyri percentá, potom sa dôchodky valorizujú o päť percent (tri percentá predstavujú rast cien a dve percentá polovicu rastu reálnych miezd).

Okrem toho môžu dôchodky podliehať mimoriadnej valorizácii aj mimo štandardného januárového termínu. Je to vtedy, ak od poslednej valorizácie došlo k nárastu cenovej hladiny aspoň o päť percent. Takáto situácia nastala v minulom roku dvakrát. Od 1. januára 2023 sa dôchodky valorizovali riadnym spôsobom, ale keďže aj v januári došlo k šesťpercentnému medzimesačnému nárastu cien, boli splnené podmienky na ďalšiu mimoriadnu valorizáciu, ktorá by sa mala uskutočniť od júna tohto roka.

Náš tip: Ako najlepšie investovať peniaze? Poradíme vám.

Minimálny dôchodok a dve možnosti mimoriadnej indexácie v roku 2023

Minimálny dôchodok samozrejme tiež podlieha tejto mimoriadnej valorizácii. Mimoriadna valorizácia by si však vyžiadala dodatočné výdavky zo štátneho rozpočtu vo výške približne 34 mld. Vláda sa preto rozhodla narýchlo zmeniť parametre tejto valorizácie, čím sa ušetrí približne 19 miliárd Kč.

Ak vládny návrh úspešne prejde legislatívnym procesom (a nezruší ho ústavný súd, na ktorý sa parlamentná opozícia mieni obrátiť), minimálny dôchodok sa zvýši zo súčasných 4 810 Kč na 5 228 Kč. Dôchodky sa zvýšia o 400 Kč pre každého, navyše percentuálna sadzba sa zvýši o 2,3 %.

V hre je však aj možnosť, že mimoriadna valorizácia prebehne podľa doterajšieho mechanizmu. Parlamentná opozícia sa nechala počuť, že vládny návrh napadne na Ústavnom súde s odôvodnením, že pôjde o retroaktívne opatrenie. Ak by opozícia uspela, znamenalo by to, že minimálny dôchodok by sa zvýšil menej. Valorizovala by sa len percentuálna sadzba, a to o šesť percent, a nedošlo by k plošnému jednorazovému zvýšeniu o 400 Kč. Minimálny dôchodok by tak predstavoval len 4 856 Kč. V porovnaní so súčasnou úrovňou by sa zvýšil len o 46 korún.

Ako zabezpečiť dodatočný príjem k minimálnemu dôchodku

Ako už bolo povedané, necelých 14 000 občanov Českej republiky musí mesiac čo mesiac vystačiť s minimálnym dôchodkom alebo sumou, ktorá sa mu približuje. To oprávnene vyvoláva otázku, ako je možné žiť z tak málo peňazí. A čo robiť, ak dostanem minimálny dôchodok?

Najlepšia je prevencia. To znamená platiť počas aktívneho života do dôchodkového systému také sumy (na dôchodkové poistenie), aby budúci nárok na dôchodok zodpovedal určitej úrovni slušného dôchodku. V tomto ohľade je veľmi zraniteľnou skupinou až 60 % samostatne zárobkovo činných osôb, ktoré počas svojho života platia do systému len zákonom stanovené minimum, ale ich budúci dôchodok je nízky.

Ak sa však už niekto nachádza v situácii, že poberá len minimálny dôchodok, musí si nevyhnutne hľadať iný príjem. Prvou možnosťou je požiadať o dávky štátnej sociálnej podpory, typicky o príspevok na bývanie. Ten by mal seniorom pomôcť financovať náklady na bývanie, ktoré za posledný rok až rok a pol výrazne vzrástli, najmä v dôsledku drahých energií.

Ďalšou možnosťou je pokračovať v práci. Aspoň na čiastočný úväzok, ak to zdravie, fyzické sily a možnosti dovolia. Je však jasné, že ide skôr o dočasnú možnosť. Iné príjmy si možno zabezpečiť napríklad z prenájmu nehnuteľností. To však veľmi závisí od situácie každého seniora. Nie každý vlastní viac ako jeden byt a ten, v ktorom nebýva, by mohol byť prenajatý.

Ak je však možné zabezpečiť si dodatočný príjem aj na dôchodku, je dobré myslieť na čas, keď už nebudeme môcť pracovať. A časť dodatočného príjmu si nasporiť, napríklad prostredníctvom dôchodkového systému. Tu je ešte možnosť získať daňové úľavy alebo dokonca štátny príspevok. Čím viac si dokážete nasporiť, tým väčší bude dodatočný príjem, s ktorým môžete počítať, keď už nebudete môcť pracovať, hoci aj na čiastočný úväzok. Samozrejme, úspory je možné vytvárať aj aktívnym investovaním do iných foriem finančných aktív – investičných fondov, dlhopisov, akcií, kryptomien a podobne. Je však dôležité mať na pamäti, že ide o rizikovejšie spôsoby získavania dodatočného príjmu.

odchod do dôchodku, minimálny dôchodok

Neprehliadnite: CapitalPanda recenzia – Pre skúsených investorov

Budúcnosť dôchodkového systému

Český dôchodkový systém je založený predovšetkým na priebežnom financovaní dôchodkov. To znamená, že aktívna časť obyvateľstva (ľudia v produktívnom veku) platí zo svojich príjmov peniaze štátu, ktorý vypláca dôchodky existujúcim dôchodcom. Problémom je demografické starnutie, keď sa podiel seniorov v populácii bude časom zvyšovať, takže na každého dôchodcu bude pripadať čoraz menej ľudí v produktívnom veku.

To znamená, že finančné zdroje pre priebežne financovanú časť dôchodkového systému sa budú stenčovať. Ak sa parametre priebežného systému nezmenia, existujú len dve možnosti: 1) deficit dôchodkového systému sa bude naďalej prehlbovať približne do roku 2060, 2) náhradový pomer starobných dôchodkov k priemernej mzde sa zníži. Národná rozpočtová rada odhaduje, že situácia by sa mohla začať zlepšovať až po roku 2060, keď by česká populácia mohla začať „omladzovať“.

starobný dôchodok, minimálny dôchodok

Na zabezpečenie udržateľnosti dôchodkového systému je preto potrebných niekoľko krokov. Zvýšenie veku odchodu do dôchodku a jeho naviazanie na očakávanú dĺžku života, posilnenie príjmovej stránky dôchodkového systému (napríklad úpravou sadzieb dôchodkového poistenia) a zároveň motivácia ľudí v produktívnom veku k sporeniu na dôchodok (doplnkové dôchodkové systémy), čím sa posilní význam tzv. III. piliera dôchodkového systému. Len tak možno zabezpečiť dôstojné dôchodky pre súčasnú generáciu ľudí vo veku tridsať rokov a mladších.

Článok je k dispozícii aj v češtine tu.

Jeden komentář

Komentáře jsou uzavřeny.