Alternatívne taxislužby a zdieľaná doprava sa teší stále väčšej obľube zákazníkov po celom svete.

Rast podielu zdieľaných služieb ako špička ľadovca

Alternatívne taxislužby a zdieľaná doprava sa teší stále väčšej obľube zákazníkov po celom svete. Broker InvestaGO porovnával, ako sa významným hráčom zdieľanej ekonomiky darí v strednej Európe. Aj na Slovensku sa úspešne rozširujú do nových miest a oslovujú tak stále väčšie množstvo zákazníkov. A rovnako ako do Česka k nám mieri ďalšia alternatívna taxislužba, čím by sa počet veľkých hráčov mal zvýšiť na štyroch.

Slovensko pritom predstavuje veľmi obmedzené pôsobisko, aspoň čo sa rozlohy týka. Pôsobia tu tri veľké alternatívne taxislužby, a to americká spoločnosť Uber, estónska spoločnosť Bolt a česká spoločnosť Liftago.

Aj napriek tomu, že oficiálne čísla neexistujú, za jednotku alternatívnych taxislužieb sa dá, rovnako ako v Česku, považovať Uber. A to aj, keď vezmeme do úvahy, že konkurenčná služba Bolt je rozšírená vo viacerých mestách ako Uber. Uber je však obľúbený v Bratislave, takže má šancu osloviť väčší počet klientov. Okrem iného vychádzame z predpokladu, že obyvatelia hlavného mesta sú prístupnejší používaniu aplikácií v mobilných telefónoch.

Mimo záujmu zákazníkov nezostáva ani tretí hráč Liftago. Ten sa však viac sústredí na prepravu zásielok pre firemnú klientelu ako na poskytovanie klasických taxislužieb.

Hoci sú všetky menované služby veľmi populárne, ich trhová sila je diskutabilná. Problém s analýzou trhu alternatívnych taxislužieb spočíva v tom, že ani Uber, ani Bolt de facto nezdieľajú, ako sa im na lokálnom trhu reálne darí. Poznáme aspoň ich geografické pokrytie.

Kým Uber sa zameriava na Bratislavu, služba Bolt vedľa najväčších slovenských miest pôsobí aj vo viacerých menších lokalitách, celkom v 17 mestách. Na zostrujúcej sa konkurencii však nakoniec zarobí zákazník, a tak je rast cien týchto služieb v ére dvojmiestnej inflácie skôr podpriemerný.

Medzi alternatívne taxislužby na Slovensku a v Česku sa má v dohľadnej dobe pridať ďalšia. Už čoskoro by sa tak Slováci mohli odviesť taxíkom poľskej spoločnosti iTaxi, ktorá podľa listu Rzecpospolita uvažuje o vstupe práve na tieto dva ďalšie stredoeurópske trhy.

Matúš Mahút, analytik spoločnosti InvestaGO

Placená spolupráce

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *