Prestížna taiwanská spoločnosť TSMC, ktorá vyrába vysoko moderné čipy pre Apple, Qualcomm, AMD a ďalšie high-tech spoločnosti, v súčasnosti zvažuje výstavbu novej továrne v Drážďanoch.

ZČU rokovala na Taiwane o spolupráci s TSMC, jedným z najväčších výrobcov čipov

Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) sa chce podieľať na vybraných aktivitách vývojového centra v Drážďanoch, ktoré tam plánuje vybudovať taiwanská spoločnosť TSMC, jeden z najväčších výrobcov polovodičových čipov na svete. Zástupcovia ZČU v uplynulých dňoch rokovali o spolupráci s touto spoločnosťou priamo na Taiwane.

Plánovaná výstavba závodu

„Prestížna taiwanská spoločnosť TSMC, ktorá vyrába vysoko moderné čipy pre Apple, Qualcomm, AMD a ďalšie high-tech spoločnosti, v súčasnosti zvažuje výstavbu novej továrne v Drážďanoch. Jednou z najdôležitejších tém našej cesty bola preto diskusia o možnej spolupráci v oblasti vývoja a aplikácií polovodičových čipov,“ uviedol rektor. Podľa jeho slov sa ZČU zaoberá aplikovaným výskumom v oblasti využitia čipových technológií a zároveň úzko spolupracuje s významnými technickými univerzitami v Českej republike i v zahraničí.

Zástupcovia ZČU navštívili niekoľko taiwanských univerzít. Rokovali o výmenných pobytoch študentov, akademických stážach, študijných programoch s dvojitým diplomom a spoločných výskumných projektoch. „Univerzity, podobne ako ZČU, sú výrazne orientované na aplikovaný výskum. Za veľmi zaujímavé témy spolupráce považujem napríklad oblasti robotiky, autonómneho riadenia vozidiel, výkonovej elektroniky a pohonov, aditívnych technológií či zapuzdrovania výkonových polovodičových modulov, matematického modelovania a umelej inteligencie, satelitnej komunikácie a vývoja pikosatelitov,“ povedal prodekan Elektrotechnickej fakulty Jan Michalík.

Stretnutia priamo v Taipei

V Taipei rokovala ZČU so zástupcami Národných laboratórií aplikovaného výskumu (NARLabs), taiwanskej výskumnej inštitúcie, ktorá vznikla zlúčením niekoľkých laboratórií na podporu výskumu a vývoja. Podľa hovorkyne ZČU Šárky Starej bola vrcholom pracovnej cesty na Taiwan exkurzia do nového tréningového komplexu pre budúcich inžinierov továrne TSMC, ktorý sa nachádza v Central Taiwan Science Park. Zástupcovia ZČU rokovali s TSMC o možnostiach vhodného zapojenia sa do vybraných aktivít plánovaného centra vývoja čipov v Drážďanoch, uviedla hovorkyňa.

Zdroj: Česká tisková kancelária

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *