cena ropy USA

Ceny ropy prudko stúpajú, čo zmierňuje obavy z recesie v Spojených štátoch

Ceny ropy dnes výrazne vzrástli. Obavy z recesie v Spojených štátoch sa zmiernili. Niektorí obchodníci vyhodnotili trojtýždňový pokles cien spôsobený obavami o dodávky ako prehnaný. Približne o 19:15 SEČ cena severomorskej ropy Brent vzrástla o 2,1 % na 76,91 USD za barel. Cena americkej ľahkej ropy WTI v rovnakom čase vzrástla o 2,4 % a predávala sa za 73,04 USD.


Správa o vývoji amerického trhu práce za apríl pomohla v piatok rope k rastu o približne štyri percentá. Americká ekonomika v apríli vytvorila oveľa viac pracovných miest, ako sa očakávalo, a miera nezamestnanosti sa vrátila na najnižšiu úroveň za viac ako 50 rokov. Silný trh práce by mohol prinútiť americký Federálny rezervný systém (Fed) ponechať úrokové sadzby na vyššej úrovni dlhšie, napísala agentúra Reuters.


Severomorská ropa Brent ukončila minulý týždeň poklesom o približne 5,3 %, zatiaľ čo ropa WTI aj po piatkovom zotavení klesla o 7,1 %. Bolo to prvýkrát od novembra, keď obe triedy ropy klesali tri týždne po sebe.
„Ropa sa (dnes) odrazila od dna po tom, ako sa minulý piatok akcie energetických spoločností na Wall Street vrátili späť po tom, ako USA zverejnili silné údaje o zamestnanosti, ktoré zmiernili obavy z hroziacej hospodárskej recesie,“ uviedla analytička Tina Tengová zo spoločnosti CMC Markets.

Zdroj: ČTK

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *