Európská unie, EU, vlajka

Európska únia podporí investície do produkcie čipov. Jej podiel na svetovej výrobe sa má zdvojnásobiť

Do výroby čipov v Európskej únii majú smerovať investície v objeme niekoľkých desiatok miliárd eur. Európska dvadsať sedmička tak chce čeliť nedostatku komponentov, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou nielen v automobilovom priemysle.

„Nechcem vám dnes povedať, aký objem investícií to presne bude, ale bude úmerný tomu, čo chcú (do výroby čipov) investovať Spojené štáty,“ povedal počas víkendu novinárom Thierry Breton, eurokomisár pre vnútorný obchod. Ak by mali členské krajiny Európskej únie držať krok práve so Spojenými štátmi, znamenalo by to investície do kapacít na výrobu čipov najmenej vo výške 50 miliárd dolárov.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová už v septembri minulého roka povedala, že vzniká plán na prilákanie investícií v priebehu nasledujúcich 20 až 30 rokov. „Urobíme čokoľvek, čo priláka strategické investície. Nastavíme podmienky, aké tu ešte neboli, tak, aby sme dokázali s technologickým pokrokom držať krok,“ dodal Breton.

Európska únia by sa podľa eurokomisára pre vnútorný trh mala stať čistým vývozcom čipov, podobne ako je to v prípade vakcín. Podiel Európskej únie na produkcii čipov by sa mal zdvojnásobiť na cieľových 20 percent.

2 komentáre

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *