Svetové akcie hľadajú smer pred koncom roka. Nervozita stúpa aj v dôsledku zasadnutí centrálnych bánk

Svetové akcie hľadajú smer pred koncom roka. Nervozita stúpa aj v dôsledku zasadnutí centrálnych bánk

Necelé tri týždne pred koncom roka môžeme na akciových trhoch pozorovať rastúcu nervozitu. V predposlednom týždni pred Vianocami sa uskutoční zasadnutie kľúčových centrálnych bánk a investori s napätím očakávajú, ako výrazne zvýšia svoje základné úrokové sadzby.

Index na rovnakej úrovni ako pred mesiacom

Akciové trhy v posledných dňoch hľadajú jasný smer. Významné svetové indexy sú dnes prakticky na rovnakej úrovni ako pred mesiacom. Medzitým sa im podarilo posilniť, ale svoje zisky už takmer úplne odovzdali. Pri pohľade na posledné tri mesiace je tu však prítomný stúpajúci trend. Otázkou je, či sa nachádzame v bode zlomu, alebo či bude nastolený trend pokračovať.

Ovplyvnia rozhodnutia centrálnych bánk akcie?

Zasadnutia, ktoré plánuje Federálny rezervný systém, Európska centrálna banka a Bank of England predstavujú pomerne veľké riziko. Všetky tieto centrálne banky čaká rozhodovanie o úrokových sadzbách, čo by mohlo mať v nasledujúcich týždňoch výrazný vplyv na akciové trhy.

Očakáva sa, že Fed mierne uvoľní svoju prísnu menovú politiku, takže sa nedočkáme zvýšenia piateho „hiku“ za sebou o 0,75, ale len o 0,5 percentuálneho bodu. Očakáva sa, že ECB a Bank of England tiež zvýšia sadzby v rovnakom rozsahu, čo by mohlo hrať do kariet akciovým trhom.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *