Globálne akcie smerujú južne. Burzy reagovali na zvýšenie sadzieb centrálnych bán

Globálne akcie smerujú južne. Burzy reagovali na zvýšenie sadzieb centrálnych bánk

Najvýznamnejšie akciové trhy sa ocitli v červených číslach po rozhodnutiach dôležitých centrálnych bánk o menovej politike. Napriek tomu, že zvýšenie úrokových sadzieb bolo v súlade s očakávaniami, investori sa obávajú recesie.

Centrálne banky zvýšili úrokové sadzby o pol percenta

Federálny rezervný systém, Európska centrálna banka a Bank of England zvýšili v uplynulom týždni svoje základné úrokové sadzby o pol percentuálneho bodu. Hoci to nebolo žiadne prekvapenie, akciové trhy reagovali poklesom. Trhy krvácali v Európe, Spojených štátoch aj v Ázii.

Najväčší pokles bol zaznamenaný v Miláne

Najväčší pokles na európskych trhoch zaznamenala milánska burza. Tamojší index MIB odpísal takmer 3,5 percenta. Index DAX frankfurtskej burzy a CAC 40 v Paríži tiež stratili viac ako tri percentá.

K podobne veľkým stratám došlo aj pri obchodovaní na Wall Street. Hlavný index newyorskej burzy, S&P 500, odpísal takmer 2,5 %, zatiaľ čo Dow Jones Industrial Average stratil 2,25 %. Najväčší pokles však zaznamenal technologický Nasdaq, a to o 3,23 %. K miernemu oslabeniu došlo aj v Šanghaji, tokijský Nikkei klesol o takmer dve percentá. Hongkonský Hang Seng naopak posilnil o 0,6 %.

3 komentáre

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *