Bank of England

Sprísňovanie menovej politiky vo svete pokračuje. Nielen Bank of England zvýšila úrokové sadzby

Britská centrálna banka vo štvrtok rozhodla o ďalšom zvýšení svojej základnej úrokovej sadzby. Ide o piaty rast v rade od decembra minulého roka. Urobila tak iba deň po tom, čo úrokové sadzby zdvihol aj Federálny rezervný systém v USA.

Britská centrálna banka nasleduje Fed

Bank of England zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu na 1,25 percenta. Rast sadzby bol tentoraz menší, avšak britská centrálna banka deklarovala svoju pripravenosť sprísňovania menovej politiky opäť zintenzívniť, pokiaľ to bude vyžadovať vývoj inflácie. Tá by podľa jej odhadu mohla kulminovať až na úrovni okolo 11 percent.

Britská centrálna banka utiahla menovopolitické podmienky deň po tom, čo k zvýšeniu svojej základnej úrokovej sadzby pristúpil americký Fed. Ten v stredu zdvihol sadzbu o 0,75 percentného bodu, čo bol najstrmší rast od roku 1994.

Pridalo sa aj Švajčiarsko

Súčasne s Bank of England sa k sprísneniu menovej politiky rozhodla aj Švajčiarska národná banka. Tá svoju základnú sadzbu zvýšila prvýkrát po 15 rokoch, a to o pol percentuálneho bodu. Napriek tomu sa sadzba naďalej nachádza v zápornom teritóriu na mínus 0,25 percenta. Švajčiarski centrálni bankári pripustili, že ďalšie sprísnenie menovej politiky môže nasledovať.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *