rýže, zemědělství

India obmedzuje vývoz ryže. Obáva sa nedostatku potravín, a teda vysokého nárastu cien

Slabé monzúnové dažde v Indii spôsobili horšiu úrodu ryže. Druhá najľudnatejšia krajina sveta preto prijala drastické opatrenia, aby zabránila rastu cien potravín na domácom trhu.

India s účinnosťou od piatka 9. septembra zakázala všetok vývoz tzv. zlomkovej ryže. Zároveň zaviedla 20 % vývozné clo na akúkoľvek inú ryžu. India je najväčším vývozcom ryže na svete a vyváža túto obľúbenú obilninu do viac ako 150 krajín.

Opatrenia proti zvyšovaniu cien potravín

Druhá najľudnatejšia krajina sveta sa snaží zabrániť ďalšiemu rastu cien potravín, a tým aj ich nedostupnosti, obmedzením vývozu ryže. India však svoj problém prenáša aj za svoje hranice. Indická ryža bude na svetovom trhu chýbať a je nepravdepodobné, že by ju nahradili dodávky z iných krajín, napríklad z Vietnamu alebo Thajska.

Ryža bude drahšia a menej dostupná

Inými slovami, ryža bude na svetovom trhu drahšia a zaradí sa na zoznam menej dostupných potravín popri obilninách. Na svetových trhoch je jej nedostatok aj po tom, ako sa jej vývoz z Ukrajiny kvôli vojne znížil. Odhaduje sa, že vývoz ryže z Indie sa v dôsledku toho zníži najmenej o štvrtinu.

2 komentáre

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *