Došlo k tomu, čo mnohí analytici očakávali. Hrubý domáci produkt USA klesol druhý štvrťrok po sebe. To znamená, že hospodárstvo je oficiálne v recesii.

Hospodárstvo USA je oficiálne v recesii. Jeho produkcia klesla druhý štvrťrok po sebe

Došlo k tomu, čo mnohí analytici očakávali. Hrubý domáci produkt Spojených štátov klesol druhý štvrťrok po sebe. To znamená, že hospodárstvo USA je oficiálne v recesii. Zatiaľ sa však prejavuje len veľmi mierne.

Posledný štvrťrok priniesol rast

Hrubý domáci produkt Spojených štátov amerických sa v druhom štvrťroku tohto roka medziročne znížil o 0,9 %. V prvom štvrťroku bol pokles výrazne vyšší, a to 1,6 %. Údaje zverejnilo vo štvrtok americké ministerstvo obchodu. Posledný štvrťrok minulého roka však priniesol rast výkonnosti americkej ekonomiky o takmer sedem percent.

Štátny tajomník zatiaľ nevidí žiadne významné známky recesie

Na domácnosti začína doliehať vysoká inflácia, ako aj zvyšovanie úrokových sadzieb Federálnym rezervným systémom. To znižuje ich kúpnu silu a zdražuje úvery, vrátane úverov na bývanie. Za poklesom ekonomiky ako celku stoja práve výdavky citlivé na úrokové sadzby.

Ministerka financií Janet Yellenová však situáciu nevidí pesimisticky. „Mnohí Američania majú podobnú definíciu recesie. Pokles zamestnanosti, bankroty firiem, napätie v rodinných rozpočtoch. V súčasnosti nič také nevidíme,“ uviedla Yellenová v reakcii na zverejnené údaje.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *