Menovopolitické zasadnutie Európskej centrálnej banky sa blíži a trhy na to reagujú. Euro v polovici týždňa získavalo voči doláru

Euro s blížiacim sa zasadnutím Európskej centrálnej banky posilňuje. Spevňuje tiež forint a zlote

Menovopolitické zasadnutie Európskej centrálnej banky sa blíži a trhy na to reagujú. Euro v polovici týždňa získavalo voči doláru. Spevňovali tiež meny niektorých krajín strednej a východnej Európy.

Európska centrálna banka bude už vo štvrtok zasadať a rozhodovať o prípadnej zmene smeru doterajšej menovej politiky. Zatiaľ čo ešte pred niekoľkými týždňami sa objavovali názory aj od niektorých členov vedenia ECB, že by mohlo alebo malo dôjsť k sprísňovaniu menovej politiky, vypuknuvšia vojna na Ukrajine možno tieto úvahy odsunie na vedľajšiu koľaj.

Finančné trhy však blížiace sa zasadnutie ECB „ocenilo“ v podobe posilňujúceho eura. Jednotná európska mena voči americkému doláru spevnila o 1,15 percenta, voči košu tých najvýznamnejších mien potom o 0,85 percenta. Euro tak spevnilo na najvyššiu úroveň za posledných 22 mesiacov. Voči doláru tiež mierne získala britská libra.

Okrem eura ale silneli aj meny niektorých východoeurópskych krajín. Poľský zlotý a maďarský forint sa odrazili od svojich niekoľko mesačných miním voči euru aj doláru. Zlotý je silnejší o viac ako šesť percent voči doláru, forint potom spevnil o 3,62 percenta.

2 komentáre

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *