Tempo rastu cenovej hladiny sa vo februári v Spojených štátoch opäť zvýšilo.

Inflácia v USA stále rastie. Vo februári sa dostala na dohľad ôsmich percentám

Tempo rastu cenovej hladiny sa vo februári v Spojených štátoch opäť zvýšilo. Zatiaľ čo v januári medziročná miera inflácie dosiahla 7,5 percenta, vo februári to bolo o 0,4 percentuálneho bodu viac.

Infláciu na úrovni 7,9 percenta Spojené štáty zažili naposledy v prvej polovici 80. rokov minulého storočia, keď doznieval druhý ropný šok. Odvtedy rástli ceny maximálne o šesť percent, a to na začiatku 90. rokov v dôsledku prvej vojny v Perzskom zálive.

Zatiaľ čo v predchádzajúcich mesiacoch boli ceny nahor hnané predovšetkým nedostatkom najrôznejších priemyselných komodít v dôsledku postcovidového ekonomického oživenia, teraz sa pridali faktory prichádzajúce z trhu s ropou a zemným plynom. Zdražujúce energetické komodity sa už prepisujú aj do cien potravín. Priemerná cena benzínu u amerických čerpacích staníc v súčasnej dobe činí 4,32 dolárov za galón (asi štyri litre), čo je takmer o dolár viac ako pred mesiacom.

V dôsledku zrýchľujúcej inflácie klesajú reálne mzdy Američanov. Tie sa vo februári medziročne znížili o 2,6 percenta. Ekonómovia podľa agentúry Reuters očakávajú, že miera rastu cien sa v marci alebo apríli dostane nad osem percent, potom by mala pomaly klesať.

4 komentáre

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *