Snaha o zníženie závislosti od dovozu ruského zemného plynu vedie k prekvapivým úvahám.

Najväčší odberatelia ruského plynu zrejme sprevádzkujú uhoľné elektrárne

Snaha o zníženie závislosti od dovozu ruského zemného plynu vedie k prekvapivým úvahám. Nemecko, Taliansko, Rakúsko a Holandsko vracajú do hry uhoľné elektrárne.

Európa zvýši výrobu energie z uhlia

Štáty Európskej únie, ktoré patria medzi najväčších odberateľov zemného plynu z Ruska, možno zvýšia výrobu elektrickej energie pomocou spaľovania uhlia. Patrí medzi ne Nemecko, Taliansko, Rakúsko a Holandsko.

Holandská vláda začiatkom týždňa uviedla, že odstráni limit stanovujúci maximálny objem elektriny vyrábaný práve v uhoľných elektrárňach. Tamojší kabinet tak aktivuje prvú fázu svojho krízového energetického plánu.

Rusko obmedzuje dodávky plynu

Podobné kroky podniklo aj Rakúsko a Taliansko. Práve juhoeurópska krajina uviedla, že z objednaných dodávok ruského plynu dostane iba časť. Aj do Nemecka v posledných dňoch prúdi cez plynovod Nord Stream 1 výrazne menej plynu, než je obvyklé.

„Je to bolestivé, ale zrejme nevyhnutné v situácii, keď musíme znížiť spotrebu plynu,“ uviedol spolkový minister hospodárstva Robert Habeck. Práve pre Habecka je rozhodovanie o obnovení prevádzky uhoľných elektrární obzvlášť ťažké, pretože je členom strany Zelených. Podľa neho však nebude zvyšné, pokiaľ sa nepodarí naplniť plynové zásobníky.

4 komentáre

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *