Na spoločnú európsku menu doľahli obavy investorov z hospodárskej recesie a tiež dáta o aktuálnom vývoji inflácie vo Veľkej Británii.

Euro a libru drvia obavy z recesie aj štyridsaťročná inflácia. Získava americký dolár

Na spoločnú európsku menu doľahli obavy investorov z hospodárskej recesie a tiež dáta o aktuálnom vývoji inflácie vo Veľkej Británii. Negatívny sentiment sa tiež premietol do trhu s britskou librou.

Libra stráca voči doláru

Obe meny strácali voči doláru. Libra stratila 0,8 percenta a dostala sa na najnižšiu úroveň za posledný týždeň, keď sa kurz ustálil na 1,2198 dolára za libru. Za pomerne silným oslabením britskej meny stojí najvyššia medziročná miera inflácie od marca 1982. Miera rastu cien totiž v máji vystúpila na 9,1 percenta.

Nielen euro oslabuje

Negatívny sentiment doľahol aj na euro, ktoré voči doláru oslabilo o 0,4 percenta. V jeho prípade navyše hrali úlohu aj obavy z recesie, ktorá pravdepodobne čaká hospodárstvo eurozóny. Najväčší ekonomický celok sveta v tom ale nebude sám, očakávania stagflácie, či dokonca slumpflácie sa týkajú takmer celého sveta. Investori sa však obracajú na dolár, ktorý oproti euru požíva isté výhody v podobe zvyšovania základnej úrokovej sadzby zo strany americkej centrálnej banky. ECB sa k svojmu úrokovému „hiku” ešte len chystá. Dôjsť by k nemu malo v priebehu júla.

2 komentáre

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *