Americké akcie dnes opäť posilnili

Americké akcie posilnili, údaje o trhu práce zmiernili tlak na zvyšovanie úrokov

Americké akcie dnes opäť posilnili, nepriaznivé údaje o trhu práce v Spojených štátoch zmiernili tlak na ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb. Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, si pripísal 0,85 percenta a zakončil obchodovanie na 34 852,67 bodu. Širší index S&P 500 vzrástol o 1,45 percenta na 4497,63 bodu a index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa zvýšil o 1,74 percenta na 13.943,76 bodu.

Vplyv úrokových sadzieb

Americké ministerstvo práce oznámilo, že ponuka voľných pracovných miest v krajine v júli klesla o 338-tisíc na 8,827 milióna. Dostala sa tak na najnižšiu úroveň od marca 2021, uviedla agentúra Reuters. Podľa analytika Bena Jefferyho zo spoločnosti BMO Capital Markets je pokles dôsledkom „čím ďalej zreteľnejšieho oneskoreného dopadu vyšších úrokových sadzieb„.

Podľa ukazovateľa FedWatch burzové spoločnosti CME teraz finančné trhy považujú zo veľmi pravdepodobné, že Fed na svojom septembrovom zasadnutí ponechá úrokové sadzby bez zmeny. Fed vlani začal zvyšovanie úrokov v snahe dostať pod kontrolu infláciu. Šéf Fedu Jerome Powell minulý týždeň uviedol, že na skrotenie inflácie bude možno potrebné ďalšie zvýšenie úrokov, ale zároveň sľúbil, že centrálna banka bude pri svojom rozhodovaní postupovať opatrne.

Čakanie investorov

Vyššie úrokové sadzby obvykle tlačia akciový trh nadol, pretože podkopávajú hospodársky rast, prinášajú firmám drahšie pôžičky a znižujú atraktivitu akcií v porovnaní s inými investíciami, napríklad s dlhopismi.

Na devízovom trhu dnes americký dolár po nepriaznivých údajoch o trhu práce v USA oslaboval. Euro si voči doláru okolo 22:00 SELČ pripisovalo zhruba 0,6 percenta na 1,0885 USD.

Investori teraz čakajú na správu o augustovom vývoji tvorby pracovných miest a miery nezamestnanosti v USA, ktorú americká vláda zverejní v piatok. Pozornosť sa upiera aj k správe o augustovom vývoji inflácie v eurozóne, ktorú vo štvrtok zverejní štatistický úrad Eurostat.

zdroj: ČTK

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *