Čínske akcie za sebou dnes majú vďaka vládnym opatreniam

Čínske akcie za sebou majú najlepší deň za mesiac, darí sa realitám

Čínske akcie za sebou dnes majú vďaka vládnym opatreniam na podporu ekonomiky najlepší deň za dlhšie ako mesiac. Darí sa realitám, akcie jedného z najväčších čínskych developerov, stratovej Country Garden, spevnili takmer o 15 percent.

Nové opatrenie

Hlavný index čínskych akcií CSI 300, ktorý zahŕňa akcie 300 firiem na burzách v Šanghaji a Šen-čene, za dnešok spevnil o 1,52 percenta na 3848,95 bodu. Index šanghajskej burzy Shanghai Composite posilnil o 1,40 percenta na 3177,06 bodu, index hongkonskej burzy Hang Seng potom spevnil o 2,51 percenta a deň uzavrel na hodnote 18 844,16 bodu.

Čína minulý týždeň oznámila sadu opatrení na povzbudenie ekonomiky. Okrem iného znížila poplatok z obchodov s akciami. Keď takýto krok urobila naposledy po prepade trhu v apríli 2008, výsledkom bol rast akcií v nasledujúcom roku.

Aby úrady zvýšili dopyt v sektore nehnuteľností, umožnili najväčším mestám znížiť akontáciu pre kupcov domov. Podporili aj úverové ústavy, aby znížili sadzby u existujúcich hypoték, čo by mohlo povzbudiť výdavky domácností. Ukončenie dvojročného prepadu na trhu s bývaním je dôležité pre oživenie rastu, pretože tento sektor a súvisiace odvetvia tvoria približne pätinu čínskej ekonomiky. Peking podľa zdrojov agentúry Reuters plánuje ďalšie opatrenia, vrátane uvoľnenia obmedzení nákupu domov.

Reakcia

Na oznámené kroky zareagovali rastom akcie čínskych realitných firiem. Developerské podniky v pevninskej Číne vzrástli ako celok o 8,2 percenta.

Akcie Country Garden si dnes pripísali 14,6 percenta, od začiatku tohto roka ale stále strácajú viac ako 60 percent. Podnik mal v sobotu splatiť súkromný dlhopis v hodnote 3,9 miliardy jüanov, podľa médií sa ale firma vyhla platobnej neschopnosti vďaka tomu, že čínski veritelia cez víkend súhlasili s tým, že jej umožnia splácať dlh v splátkach v nasledujúcich troch rokoch.

zdroj: ČTK

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *