meta logo, akcie

Akcie v USA získali vďaka spoločnosti Meta, dolárový index klesol

Akcie v Spojených štátoch na začiatku nového týždňa mierne posilnili. Technologické spoločnosti rástli vďaka akciám Meta Platforms. Regionálne údaje o výrobe a rokovania o dlhovom strope však vyvolali obavy zo spomalenia americkej ekonomiky a spomalenia rastu.

Růst indexů Dow Jones, S&P 500 a Nasdaq

Na záver obchodovania index Dow Jones vzrástol o 47,98 bodu, teda o 0,14 %, na 33 348,60 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 vzrástol o 12,2 bodu, teda o 0,3 %, na 4 136,28 bodu. Index technologického trhu Nasdaq vzrástol o 80,47 bodu, teda o 0,66 percenta, na 12 365,21 bodu.

Index výrobnej aktivity štátu New York tento mesiac klesol na mínus 31,8 bodu z aprílových 10,8 bodu. Podľa analytikov Action Economics bol tento pokles najväčší od apríla 2020 a hodnota indexu je najnižšia od januára, keď klesla na trojročné minimum.

„Je to vždy ťažké, pretože teraz sme v období, keď sú zlé správy z pohľadu akcií vlastne dobré správy a naopak, ale napriek tomu trh reaguje, keď dostane zlé číslo, pretože potom sa všetci začnú obávať recesie,“ povedal Tim Ghriskey, stratég spoločnosti Ingalls & Snyder. „Chceme teda, aby ekonomika bola dostatočne slabá na to, aby znížila infláciu, ale nie tak slabá, aby spôsobila recesiu.“

Trhy tlmil aj spor medzi Bielym domom a republikánmi o dlhový strop. Na utorok je naplánované stretnutie, ale dohoda sa pravdepodobne nedosiahne. Ghriskey poznamenal, že podobných situácií už bolo niekoľko a strany sa nakoniec vždy spamätali a dosiahli kompromis.

Posilnenie akcií Meta Platforms a Western Digital

Akcie Meta Platforms, vlastníka Facebooku, dnes posilnili, keďže Loop Capital zvýšil hodnotenie akcií spoločnosti na „kúpiť“ z predchádzajúceho „držať“. Výrazne vzrástli aj akcie spoločnosti Western Digital po tom, ako agentúra Reuters informovala, že firma urýchľuje rozhovory o fúzii s japonským partnerom Kioxia. Akcie spoločnosti Oneok klesli po nedeľňajšej správe, že sa dohodla na kúpe amerického prevádzkovateľa ropovodov Magellan Midstream Partners za 18,8 mld.

Tento týždeň bude na ekonomické údaje pomerne chudobný. Investori sa zamerajú na údaje o maloobchodných tržbách, týždennú správu o počte žiadateľov o podporu v nezamestnanosti a údaje o trhu s bývaním. Investori sa z ekonomických údajov snažia vyvodiť, kedy americká centrálna banka (Fed) pozastaví cyklus zvyšovania úrokových sadzieb, ktorým sa snaží spomaliť infláciu. Trhy budú pravdepodobne pozorne sledovať aj piatkový prejav šéfa Fedu Jeroma Powella, ktorý by mohol naznačiť, ako sa budú úrokové sadzby vyvíjať v tomto roku.

Americký dolár dnes klesol z päťtýždňového maxima, ktoré dosiahol koncom minulého týždňa. Analytici uviedli, že investori po minulotýždňovom veľkom pohybe konsolidujú zisky a čakajú na správy o tom, ako Washington vyrieši otázku dlhového stropu.

Na konci obchodovania dolárový index, ktorý sleduje výkonnosť dolára voči košu šiestich hlavných svetových mien, klesol o 0,3 % na 102,42 bodu. Euro voči doláru vzrástlo o 0,3 % na 1,0879 USD. Dolár voči jenu posilnil o 0,2 % na 136,04 JPY. euro voči jenu vzrástlo o pol percenta na 147,96 JPY.

Zdroj: ČTK

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *