Rusko pod ťarchou embarga zvyšuje vývoz svojej ropy do Ázie. Najmä do Indie a Číny

Rusko pod ťarchou embarga zvyšuje vývoz svojej ropy do Ázie. Najmä do Indie a Číny

Embargo na námorný dovoz ruskej ropy do Európskej únie, ktoré platí od 5. decembra, núti Ruskú federáciu zvýšiť vývoz na iné trhy. Vývoz z prístavov v Baltskom mori sa medzimesačne zvýšil približne o tretinu.

Objem vývozu ruskej ropy z pobaltských prístavov Primorsk a Ušt-Luga sa v prvej polovici januára medzimesačne zvýšil približne o 35 % na 3,4 milióna ton. S odvolaním sa na údaje Refinitiv Eikon o tom informovala agentúra Reuters. Prevažná väčšina ropy pochádza z Ruska a zvyšok z Kazachstanu.

Dovoz do Indie v januári klesol

Zvýšený objem takto vyvezenej ruskej ropy smeruje do Ázie po tom, čo Európska únia uvalila embargo na námorný dovoz čierneho zlata z Ruskej federácie. Hlavnými odberateľmi sú India a Čína. Dovoz ropy z Ruska do Indie dosiahol v prvej polovici januára 1,5 milióna ton, čo je o čosi menej ako v rovnakom období v decembri.

Pol milióna ton smeruje na ostatné ázijské trhy

Dovoz do Číny potom dosiahol približne 200 000 ton a približne pol milióna ton ropy bude dodané na iné ázijské trhy, uviedla agentúra Reuters. Tok exportu ruskej ropy sa tak pomaly vracia do obdobia studenej vojny, tentoraz je príčinou vojenská agresia proti Ukrajine, ktorú Rusko rozpútalo vo februári minulého roka.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *