Schodok štátneho rozpočtu Slovenska ku koncu augusta dosiahol takmer 3,73 miliardy eur. V porovnaní s rovnakým obdobím vlani

Rozpočtový schodok Slovenska sa na konci augusta medziročne viac ako zdvojnásobil

Schodok štátneho rozpočtu Slovenska ku koncu augusta dosiahol takmer 3,73 miliardy eur. V porovnaní s rovnakým obdobím vlani, keď predstavoval 1,52 miliardy eur, sa tak viac ako zdvojnásobil. Informovalo o tom dnes slovenské ministerstvo financií. Vývoj ovplyvnilo rýchlejšie tempo rastu výdavkov ako príjmov rozpočtu.

Odhad ministerstva

Ministerstvo financií skôr odhadlo, že v súvislosti so schválením pôvodne neplánovaných výdavkov parlamentom pred nadchádzajúcimi predčasnými voľbami bude stáť tento rok hospodáriť horšie, než sa predtým čakalo.

Príjmy slovenského rozpočtu v období od januára do konca augusta sa oproti minulému roku zvýšili o 14,8 percenta. Výnosy štátu z daní, ktoré majú hlavný podiel na rozpočtových príjmoch, stúpli o desatinu.

Výdavky štátneho rozpočtu v sledovanom období vzrástli oproti minulému roku o 29,6 percenta. Výraznejšie sa aj naďalej zvyšovali výdavky štátu napríklad v súvislosti s čerpaním peňazí z európskych fondov a z plánu obnovy. Štát tiež poslal proti pôvodnému plánu oveľa vyššiu dotáciu Sociálnej poisťovni, ktorá napríklad vypláca dôchodky a ďalšie dávky zo sociálneho poistenia.

Tvorba rezervy

Na tento rok zákon o štátnom rozpočte Slovenska predpokladá schodok 8,34 miliardy eur. Dôvodom je okrem iného vytvorenie rezervy 3,5 miliardy eur na kompenzácie vysokých cien energií. Vlani rozpočtový schodok Slovenska medziročne klesol o 35,5 percenta na 4,52 miliardy eur.

Štátny rozpočet je súčasťou verejných financií. Ministerstvo financií v auguste odhadlo, že tohtoročný deficit verejných financií bude na Slovensku oproti plánu vyšší o 412 miliónov eur. To by znamenalo, že dosiahne 6,85 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) oproti plánovaným 6,44 percenta výkonu ekonomiky. Hlavným dôvodom podľa ministerstva budú opatrenia, ktoré schválili poslanci as ktorými predloha rozpočtu nepočíta. Napríklad mimoriadne zvýšenie dôchodkov si vyžiada 524 miliónov eur.

zdroj: ČTK

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *