Tržby slovenského maloobchodu po zohľadnení inflácie v júli zmiernili tempo medziročného poklesu na 4,4 percenta z 5,1 percenta v júni, znížili sa šiesty mesiac v rade.

Reálne tržby slovenského maloobchodu v júli šiesty mesiac v rade klesli

Tržby slovenského maloobchodu po zohľadnení inflácie v júli zmiernili tempo medziročného poklesu na 4,4 percenta z 5,1 percenta v júni, znížili sa šiesty mesiac v rade. Prvýkrát po viac ako dvoch rokoch zaznamenala pokles tržieb ubytovacie zariadenia. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes ČTK poskytol slovenský štatistický úrad.

Prepad

Prepadu tržieb čelilo šesť z deviatich sledovaných zložiek maloobchodu. Celkovú negatívnu bilanciu najviac ovplyvnili horšie výsledky hypermarketov a supermarketov, ktoré majú v krajine hlavný podiel na maloobchodnom predaji a ktorým tržby v júli reálne klesli medziročne o 4,3 percenta. Nedarilo sa ani predajcom obuvi, textilu či drogistického tovaru, ale ani hobbymarketom a predajniam nábytku či spotrebnej elektroniky.

Rast tržieb naopak pokračoval predajcom počítačov a komunikačnej techniky a taktiež čerpacím staniciam, ktorých výsledky ale ovplyvnila zmena metodiky.

Reálne tržby a dopyt

Reálne tržby prevádzkovateľov ubytovacích zariadení na Slovensku v júli klesli medziročne o 3,3 percenta. Podľa štatistikov išlo o prvý pokles po viac ako dvoch rokoch, kedy sa odvetvie vyrovnávalo s predchádzajúcimi dopadmi epidémie choroby covid-19.

Dopyt spotrebiteľov po tovaroch a službách podľa analytikov ovplyvnila vysoká inflácia. V júli už tempo inflácie na Slovensku po poldruha roku zvoľnilo na jednocifernú hodnotu.

zdroj: ČTK

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *