Zastúpenie žien v biznise rastie, Slovensko je na tom lepšie ako okolité krajiny

Globálne údaje ukazujú, že 87 percent firiem má vo svojom senior managemente aspoň jednu ženu, čo v porovnaní s rokom 2012 predstavuje nárast o 21 percent. Dobrou správou je, že Slovensko je súčasťou tohto pozitívneho trendu a predbehlo okolité štáty okrem Rakúska, ukazuje štúdia poradenskej spoločnosti Grant Thornton.

Slovensko: v seniorských pozíciách pracuje štvrtina žien

Počas posledných 5 rokov sa zvýšil počet spoločností, ktoré majú v senior managemente aspoň jednu ženu o 20 percentuálnych bodov. Tempo sa zrýchlilo najmä v poslednom roku, keď počet týchto firiem narástol o 12 bodov. O niečo menej optimizmu ukazuje pomer žien a mužov v seniorských pozíciách, v ktorých majú ženy celosvetovo iba 29 % zastúpenie. Toto číslo je napriek tomu historickým rekordom, a to aj vďaka fenoménu #MeToo.

Najnovšie dáta štatistického úradu EÚ (Eurostat) o zastúpení žien v biznise potvrdzujú dobrú pozíciu Slovenska. V rámci Európy patrí Slovensko medzi krajiny s vyšším podielom žien v seniorských pozíciách (24,1 %). V porovnaní s ostatnými krajinami regiónu nás predbieha iba Rakúsko (26,1 %). Naopak, Poľsko (21 %), Maďarsko (14,8 %) a Česko (13,8 %) podľa údajov za rok 2018 za nami zaostávajú.

Pozitívne potvrdenie trendu: prvá slovenská prezidentka

Vôbec najviditeľnejším prejavom, že sa postavenie žien na Slovensku zlepšuje, patrí uvedenie Zuzany Čaputovej ako prvej ženy do prezidentskej funkcie. Viacero pozitívnych príkladov sa dá nájsť aj v slovenskom biznise. Napríklad v slovenskom zastúpení medzinárodnej spoločnosti Grant Thornton tvoria ženy až 82 percent zamestnancov a majú väčšinu v manažmente. „Práve rozmanité pracovné tímy vedú k lepším, inovatívnejším obchodným výsledkom, ktoré sú kľúčové pre rozvoj biznisu v čoraz komplexnejšom svete,“ hovorí daňová partnerka Grant Thornton Slovensko Silvia Hallová.

Najčastejšou prekážkou pre ženy je málo príležitostí

V rámci štúdie Ženy v biznise 2019 identifikovali ženy v senior manažmentoch firiem najväčšie problémy, ktoré museli prekonať v snahe získať povýšenie do exekutívnej funkcie. Vôbec najväčšou prekážkou pre ženy aj mužov bol nedostatok času, ktorý by mohli venovať zlepšovaniu svojich pracovných schopností. Za najčastejšiu prekážku označovali ženy v prieskume nedostatok možností na rozvoj pracovných schopností a slabý prístup k networkingu.

V celosvetovom meradle až 75% firiem implementuje progresívne opatrenia na dlhodobé zlepšovanie rodovej diverzity na pracovisku. Dáta z najnovšieho výskumu Ženy v biznise 2019 ukazujú najčastejšie spôsoby, ktorými spoločnosti dosahujú zvyšovanie počtu ženských líderiek. „Úlohou vedenia firmy je formovanie inkluzívneho prostredia, ktoré oceňuje jedinečnosť každého zamestnanca a dovoľuje mu prejaviť svoju odlišnosť,“ približuje Silvia Hallová.

Rozdiely v platoch sú stále výrazné

Problémom v mnohých krajinách popri diverzite na pracovisku ostáva aj platová nerovnosť. Podľa Indexu rodovej rovnosti zarábajú ženy v EÚ v priemere o 16 percent menej ako muži. Na Slovensku sme na tom horšie, rozdiel v platoch mužov a žien predstavuje 18 percent. Aj napriek tomu, že zaostávame za priemerom EÚ, situácia sa na Slovensku pomaly zlepšuje. Platová medzera totiž v roku 2006 predstavovala podľa dát Eurostatu až 25,8 percent.

2 komentáre

Komentáře jsou uzavřeny.