Americká centrálna banka zvýšila úrokové sadzby. Išlo o najväčší jednorazový hike od začiatku storočia

Americká centrálna banka zvýšila úrokové sadzby. Išlo o najväčší jednorazový hike od začiatku storočia

Rozumieme negatívnym dopadom výrazne zvýšenej inflácie na domácnosti. Inflácia je nepríjemná, ale aj proces jej znižovania bude nepríjemný. Na stabilných cenách ale nakoniec zarobí každý. Tak guvernér Fedu zdôvodnil razanciu, s akou došlo k zvýšeniu úrokových sadzieb.

Nová úroková sadzba

Výbor pre operácie na voľnom trhu, ktorý v rámci Federálneho rezervného systému zodpovedá za vykonávanie menovej politiky, rozhodol o zvýšení základnej úrokovej sadzby o pol percentuálneho bodu. Sadzba pre úročenie vládnych dlhopisov je tak novo stanovená na rozmedzí 0,75 až 1 percento. Rozhodnutie o zvýšení sadzby bolo v rámci výboru jednomyseľné.

Bežné občany to bolí

„Ak ste bežný občan, nemáte žiadne extra peniaze na rozhadzovanie. Pocítite, keď nakupujete drahšie potraviny, pohonné hmoty, energiu a podobné veci. Rozumieme, že to bolí,“ uviedol guvernér Fedu Jerome Powell, keď oznamoval zvýšenie základnej úrokovej sadzby, ktoré je najrazantnejšie za posledných 22 rokov.

Powell zdôraznil, že je na čase obnoviť cenovú stabilitu. „Ani toto nebude príjemné, ale nakoniec stabilné ceny sú na prospech všetkých,“ dodal Jerome Powell. A pripomenul, že inflácia sa za posledné mesiace dostala na viac ako trojnásobok inflačného cieľa, ktorý Fed stanovil na 2 percentá ročne.

3 komentáre

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *