Dolar je vůči koši měn nejsilnější za poslední dva roky.

Napätie na rusko-ukrajinskej hranici prospieva doláru. Ten posilnil na dvojtýždňové maximá

Americký dolár sa v pondelok vyšplhal na najvyššiu úroveň za posledné dva týždne voči košu hlavných svetových mien. Doláru nahráva predovšetkým stupňujúce sa napätie medzi Ruskom a Ukrajinou, ďalším faktorom je tiež očakávanie, že Fed razantne zakročí proti štyridsaťročnej inflácii.

Rusko môže podľa Washingtonu začať inváziu do Ukrajiny kedykoľvek. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij vyzval občanov, aby v stredu 16. februára vyvesovali vlajky na budovách a spoločne spievali štátnu hymnu. Americký dolár krátko po tejto výzve posilnil voči košu svetových mien na najvyššiu úroveň za dva týždne.

Získaval predovšetkým voči euru, ktoré oslabilo o 0,4 percenta na 1,1301 dolára za euro. Dolár tiež mierne posilnil voči japonskému jenu, v porovnaní so švajčiarskym frankom zostal prakticky na rovnakej úrovni ako v piatok.

„Jasným motorom posilňovania dolára je napätie na Ukrajine. Trhy vnímajú riziká, a tak je možné očakávať aj vyššiu mieru kolísania medzi jednotlivými menami,“ uviedol pre agentúru Reuters Karl Schamotta, hlavný stratég spoločnosti Global Payments. Investori tiež očakávajú razantný postup Fedu proti inflácii v podobe vyššieho rastu úrokových sadzieb, než sa doteraz predpokladalo.

3 komentáre

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *