Rusko bude nepriateľskými krajinami

Rusko bude nepriateľskými krajinami predávať komodity už len v rubľoch

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu oznámil, že Rusko bude za odbery ropy a zemného plynu prijímať už len platby v rubľoch. Opatrenie sa má týkať krajín, ktoré boli zaradené do zoznamu štátov, ktoré sú voči Ruskej federácii nepriateľské.

Už žiadne platby v eurách alebo dolároch za ruské energetické komodity. Budú chcieť voči Rusku nepriateľskej krajine odoberať ropu alebo zemný plyn, budú musieť za ne platiť iba rubľami

Dodávky zemného plynu

Rusko samozrejme bude pokračovať v dodávkach zemného plynu za ceny a v objemoch, ktoré zodpovedajú skôr uzavretým kontraktom. Jediná zmena sa týka iba meny, v ktorej budú obchody vypriadavané,“ uviedol v stredu ruský prezident Vladimir Putin. Navrhované zmeny by mali byť ruským dodávateľom Gazprom s jeho odberateľmi dohadujú asi do týždňa.

Tlak na rubeľ

Opatrenie môže do istej miery zmierniť tlak na rubeľ, ktorého kurz sa voči euru i doláru od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu prepadol asi o 40 percent. Otázkou je, nakoľko to ale bude fungovať. Už teraz totiž platí pre ruské exportéri povinnosť najmenej 80 percent svojich príjmov v cudzích menách previesť na rubli. Putinov návrh by teda znamenal, že rubeľ obsluhuje nikol 80 ale 100 percent  transakcií týkajúcich sa exportu.

5 komentárov

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *