Kuvajt zrušil obrí solárny projekt. Tiež kvôli koronavírusu

Kuvajt zrušil obrí solárny projekt. Tiež kvôli koronavírusu

Kuvajtská vláda zrušila svoje plány na výstavbu obrieho solárneho projektu Al-Dabdaba, ktorý mal pokrývať až pätnásť percent spotreby elektrickej energie v sektore ťažby ropy. Vyrábať elektrinu pritom mal už budúci rok vo februári.

,,Kabinet rozhodol o zrušení doterajších krokov, ktoré smerovali k realizácii projektu, a to kvôli pandémii koronavírusu a jej vplyvu na globálne ropné a finančné trhy,uviedla Kuvajtská vláda vo vyhlásení zo začiatku tohto týždňa. Reč je o obrom solárnom projekte AlDabdaba, ktorý mal dodávať elektrickú energiu potrebnú na ťažbu ropy. Celkovú spotrebu elektrickej energie na ropných poliach mal pokrývať z pätnástich percent.

Fotovoltaická elektráreň mala začať prevádzku vo februári budúceho roka, lenže ani tento termín by zrejme najskôr nebol reálny, a to kvôli oneskorením spôsobeným byrokratickým procesom. Solárny projekt sa mal rozprestierať na ploche 32 kilometrov štvorcových len asi sto kilometrov od hlavného mesta Kuvajt. Jeho inštalovaná kapacita bola plánovaná na 1,5 gigawattov a mala byť rozdelená do piatich blokov, každý s výkonom 300 megawattov. Kuvajtská vláda teraz bude hľadať iné cesty, ako naplniť svoj záväzok pokrývať do roku 2030 najmenej pätnásť percent spotreby elektriny z obnoviteľných zdrojov.