Zlato sa takmér počas celej histórie ľudstva považovalo za dôležitý a cenný majetok.

Oplatí sa investovať do zlata? Ukážeme vám, kde kúpiť zlato

Zlato sa takmér počas celej histórie ľudstva považovalo za dôležitý a cenný majetok. Už v staroveku si ľudia uvedomovali, že ak sa obmedzí množstvo materiálu používaného ako platidlo, jeho hodnota sa zvyšuje. V tomto článku sa budeme venovať tomu, ako výhodné je dnes investovať do zlata, kde kúpiť zlato, či globálna ekonomická situácia ovplyvňuje investičné trendy a aké rady môžu dať skúsení investori začiatočníkom.

V dvadsiatom storočí malo zlato postavenie takmer najdôležitejšej meny na svete. Hoci nikto neplatil priamo zlatom, väčšina európskych krajín používala zlatý štandard. V rámci tohto štandardu je možné vymeniť akúkoľvek peňažnú jednotku za ekvivalentné množstvo zlata, ak majú obe strany záujem o výmenu.

Obsah

Zaujímavé informácie

Pri zúčtovaní medzi štátmi sa aktívne používal „zlatý štandard“: výmenný kurz sa určoval ako pomer týchto mien k jednotkovej hmotnosti zlata.

V roku 1944 bola podpísaná Brettonwoodska dohoda, na základe ktorej krajiny prestali používať zlatý štandard. Hodnota drahého kovu na vyrovnanie bola stanovená v amerických dolároch – 35 USD za trójsku uncu.

Výmenné kurzy ostatných národných mien krajín zúčastnených na dohode boli tiež naviazané na dolár. Zároveň sa riadil výmenný kurz: jeho výkyvy sa udržiavali v rámci 1 %, ale boli povolené aj riadené devalvácie a revalvácie.

To by boli zaujímavé fakty o zlate z histórie, ale poďme sa bližšie pozrieť na to, kde zlato kúpiť.

Kde kúpiť zlato?

Ako už bolo spomenuté, zlato je nezávislým etalónom, a preto chráni pred infláciou, výkyvmi mien, zmenami ekonomických systémov atď. Existuje však niekoľko druhov investícií do zlata. Nemyslite si, že ide len o nákup mincí alebo šperkov. Medzi alternatívy investovania do zlata patrí nákup akcií ťažobných spoločností alebo fondov obchodovaných na burze (ETF), prípadne obchodovanie s opciami a futures kontraktmi. Pre každého investora a ekonomické obdobie sú vhodné rôzne investičné možnosti.

Fyzické zlato

Investovanie do fyzického zlata môže byť pre investorov, ktorí sú zvyknutí obchodovať s akciami a dlhopismi online, náročné. Pokiaľ ide o fyzické zlato, zvyčajne budete rokovať s obchodníkmi mimo tradičných maklérskych spoločností a pravdepodobne budete musieť zaplatiť za skladovanie a poistenie svojej investície. Tri hlavné možnosti investovania do fyzického zlata sú prúty, mince a šperky.

kde kúpiť zlato

Pri investovaní do zlatých prútov by ste nemali zabúdať ani na poistenie a výber spoľahlivého predajcu. Tento typ investície je zvyčajne pomerne nákladný a náročný. Zlaté prúty sú k dispozícii vo veľkostiach až do 400 uncí. Najobľúbenejšie veľkosti tehličiek sú 1 a 10 uncí. Takýto majetok je lepšie uložiť do plateného trezoru. Pri nákupe tyčí by ste si mali nákup dobre načasovať, pretože väčšina predajcov aktualizuje svoje ceny na základe aktuálnych spotových cien. Pozorne sledujte trendy, pretože na veľkých investíciách môžete zarobiť aj stratiť. Existuje mnoho fyzických salónov, kde si môžete kúpiť zlato v rôznych tvaroch. Na českom trhu by sme radi spomenuli takého predajcu zlata, akým je Bassergold. Na webovej stránke si môžete vybrať výrobok, ktorý sa vám páči, rezervovať si ho a vyzdvihnúť na pobočke v Prahe alebo Ostrave.

Nákup akcií ťažiarov zlata

Investovanie do akcií spoločností, ktoré ťažia, spracovávajú a predávajú zlato, je oveľa jednoduchšie ako nákup fyzického zlata. Keďže ide o nákup akcií spoločností ťažiacich zlato, môžete investovať len prostredníctvom svojho maklérskeho účtu. Tento typ investícií sa nelíši od bežných postupov na burze.

kurz zlata, unce zlata, je to výhodné

Obchodovanie s futures a opciami

Zo všetkých spôsobov investovania do zlata je obchodovanie s futures alebo opčnými kontraktmi najrizikovejšie. Futures a opcie sú deriváty, čo znamená, že ich hodnota úplne závisí od ceny podkladového aktíva. Futures kontrakt je dohoda o nákupe alebo predaji cenného papiera za stanovenú cenu k určitému dátumu bez ohľadu na aktuálne trhové podmienky. Opčná zmluva je dohoda, ktorá vám dáva možnosť kúpiť alebo predať cenný papier, ak v určitý deň dosiahne určitú cenu. Ľudia, ktorí sa rozhodnú investovať do zlata pomocou opcií alebo futures kontraktov, by mali aktívne sledovať kotácie, aby sa uistili, že investícia nestratí svoju hodnotu.

Investujte do zlatých ETF

Zlaté ETF sú investičné fondy, ktorých akcie sa obchodujú na burze a ktorých ceny odrážajú kolísanie hodnoty zlata na trhu. Existuje mnoho rôznych typov zlatých fondov. Pri tejto investícii nekupujete samotné zlato, ale len papier spojený s fyzickým zlatom. To znamená, že sa nemusíte starať o skladovanie a ochranu zlata pred krádežou. Je však dôležité mať na pamäti, že hodnota ETF nemusí úplne zodpovedať trhovej cene zlata a tieto investície nemusia dosahovať také dobré výsledky ako fyzické zlato. Ak sa chcete stať podielnikom takéhoto fondu, musíte uzavrieť zmluvu s maklérom.

Nákup digitálneho zlata

Digitálne zlato je spôsob, ako kedykoľvek a kdekoľvek hromadiť čisté zlato v dávkach, a to aj s minimálnou investíciou. Umožňuje vám nakupovať zlato bez obáv o jeho rýdzosť, bezpečnosť a skladovanie. Každý gram digigoldu, ktorý si jednotlivec zakúpi, je krytý skutočným 24-karátovým fyzickým zlatom. Toto fyzické zlato je uložené v trezore pridelenom predajcovi, ktorý je jeho správcom. Ak časť z nej predáte, presná suma sa odpočíta z obchodu.

Prečítajte si tiež: BITmarkets recenzia

Predaj zlata – kde predať zlato

Zlato nielen nakupujeme, ale aj predávame. Pozrite si informácie uvedené nižšie.

Zoznam miest, kde môžete predať svoje zlato

  • banka;
  • aukcie;
  • jednotlivci;
  • sporiteľne;
  • záložne;
  • centra ná nákup zlata;
  • klenotníci;

Každopádně zůstává velmi důležitou otázkou, zda je vůbec výhodné investovat do zlata. Toto téma nemůžeme vynechat a shromáždili jsme pro vás informace v další části.

Prečítajte si: Zetano recenzia

Vyplatí se nákup investičního zlata

Krajiny držia zlaté rezervy, aby zmiernili infláciu. Oplatí sa bežnému občanovi nákup investičného zlata a aké výhody môže investovanie do zlata priniesť?

Na analýzu súčasného postavenia zlata na trhu je užitočné pozrieť sa na zmeny jeho ceny v minulosti. Pozrime sa na posledných 20 rokov:

Ak by ste investovali do zlata v roku 2007, vaša investícia do zlata by sa do roku 2011 takmer zoštvornásobila. Počas tohto obdobia sa hodnota trójskej unce zlata zvýšila z 500 na 1 800 dolárov.

Aj keby ste do tohto aktíva investovali koncom roka 2015, keď sa cena unce pohybovala okolo 1 050 USD, v auguste 2020 by ste ho mohli predať za 2 070 USD. Vaša investícia do zlata by sa takmer zdvojnásobila.

Cena zlata za gram dosiahla začiatkom roka 2022 úroveň 66 USD a potom sa na jeseň 2022 pohybovala medzi 52 a 55 USD. Od novembra 2022 stúpa a v januári 2023 sa pohybuje okolo 62 USD. Pri súčasnom výmennom kurze 22 Kč za 1 USD je hodnota 1 gramu zlata prepočítaná na českú menu približne 1 350 Kč.

cena zlata za gram
<a href=httpszlatakycz target= blank rel=noopener title=>zlatakycz<a>

To naznačuje, že cena zlata pravidelne rastie a má pozitívne investičné vyhliadky. Tento drahý kov nie je veľmi ovplyvnený infláciou, takže tento typ investície možno považovať za spoľahlivý. Hoci zlato môže byť z krátkodobého hľadiska rovnako volatilné ako akcie, z dlhodobého hľadiska si dobre drží svoju hodnotu. Preto by sa do zlata malo investovať dlhodobo.

Zlato sa používa v mnohých oblastiach nášho života. Každý trhový sektor dosahuje najlepšie výsledky v rôznych fázach globálneho hospodárskeho cyklu. Táto rôznorodosť dopytu a samovyvažujúca sa povaha trhu posilňujú výhody zlata ako investičného aktíva. Priemerný ročný dopyt po zlate: ~ 4100 ton (približne 166 miliárd USD).

čítajte: InvestaGO recenzia

Hlavné dôvody, prečo investovať do drahých kovov, nájdete nižšie:

Dopyt. Vlády a veľké korporácie skutočne požadujú zlaté rezervy. Tento drahý kov nepodlieha korózii, takže sa nemôže poškodiť. Okrem toho sa počet ložísk neustále znižuje, čo znamená, že zlaté rezervy sa môžu vyčerpať. Je oveľa výhodnejšie zásobiť sa teraz, kým ešte existujú vklady. Lídrami z hľadiska rezerv na rok 2022 sú India a Čína.

Ziskovosť. Z investičného hľadiska je zlato nejednoznačný nástroj. Je to hmotný majetok, ktorý negeneruje zisky ani dividendy ako akcie. Zlato zároveň v minulosti zdraželo, najmä v krízových situáciách.

Ochrana pred infláciou. Keď inflácia rastie, hotovosť sa znehodnocuje – za rovnakú sumu peňazí sa dá časom kúpiť čoraz menej tovaru. Veľké hospodárske otrasy, ako napríklad kríza v Nemecku v 20. rokoch 20. storočia alebo vo Venezuele v posledných rokoch, spôsobili infláciu okolo 4 000 %. V takýchto situáciách nie je možné predpovedať, čo sa stane s menou. Zlato vás môže zachrániť pred možnosťou, že prídete o všetko.

predaj zlata
největší držitelé zlata<br>

Likvidita. Hoci obchodovanie s fyzickým zlatom na burzách je pomerne zriedkavé, v modernom svete sú populárnejšie investície do akcií spoločností ťažiacich zlato. Obchodovanie s týmito akciami je vždy rýchle a bezbolestné a vždy sa nájdu kupujúci a predávajúci cenných papierov ťažobných spoločností.

Niekoľko slov na záver

Ak teda hľadáte spôsob, ako diverzifikovať svoje investičné portfólio, zlato je dobrou voľbou. Hoci od investovania do zlata nemôžete očakávať veľké výnosy, ak chcete ochrániť hodnotu svojich úspor pred infláciou, určite ste na dobrej ceste.

Článok je k dispozícii aj v iných jazykoch: Angličtina, Čeština

2 komentáre

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *