Americké ropné strategické rezervy klesli na najnižšiu úroveň od roku 1987

Americké ropné strategické rezervy klesli na najnižšiu úroveň od roku 1987

Objem strategických rezerv v USA sa v uplynulom týždni znížil o päť miliónov barelov, uviedlo americké ministerstvo energetiky. Cena ropy už niekoľko dní v rade rastie a na začiatku tohto týždňa sa dostala blízko hranice 116 dolárov za barel.

Dôsledok rozhodnutia Joea Bidena

Spojené štáty teraz majú v zásobníkoch 538 miliónov barelov ropy, čo je najnižšia úroveň od roku 1987, uviedlo americké ministerstvo energetiky. Ide o dôsledok rozhodnutia amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý nechal na trh uvoľniť obrovské množstvo ropy s cieľom znížiť jej cenu. Drahá ropa totiž už niekoľko mesiacov prispieva k zrýchľovaniu inflácie, ktorá sa v USA dostala na najvyššie úrovne za posledných 40 rokov.

Nízký stav amerických zásobníkov

Lenže zdá sa, že toto opatrenie pomohlo len krátkodobo. Ropa typu brent sa na začiatku tohto týždňa obchodovala bezmála za 116 dolárov za barel a zdražovala aj severoamerická ropa WTI. Jej cena vystúpila o štvrtinu na necelých 114 dolárov za barel.

Analytici sa obávajú, že nízky stav amerických zásobníkov povedie k ďalšiemu zdraženiu čierneho zlata na globálnom trhu. Cenu ropy tlačí nahor aj vznášajúca sa neistota ohľadom možného zavedenia embarga na ruskú ropu zo strany Európskej únie.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *