Indická vláda plánuje program na podporu výroby ekologického vodíka.

India plánuje výrazné posilnenie výroby ekologického vodíka, chce byť lídrom v exporte v regióne

Indická vláda plánuje program na podporu výroby ekologického vodíka. Očakáva sa, že v priebehu nasledujúcich piatich rokov sa náklady na výrobu zeleného vodíka znížia približne o pätinu. Krajina sa chce v tejto oblasti stať významným exportným hráčom.

Úsilie o zníženie výrobných nákladov

Indická vláda plánuje vynaložiť viac ako dve miliardy dolárov na zvýšenie výroby ekologického vodíka. Cieľom je znížiť výrobné náklady, ktoré by mali v nasledujúcich piatich rokoch klesnúť až o pätinu. Súčasné výrobné náklady na zelený vodík sa pohybujú od 300 do 400 rupií za kilogram vyrobeného plynu.

Plánovaná podpora je však len kvapkou v mori v porovnaní s celkovými súkromnými investíciami do výroby ekologického vodíka, ktoré sa uskutočnia v nasledujúcich rokoch. Očakáva sa, že do roku 2030 dosiahne približne osem biliónov rupií, čo je v prepočte približne 98 miliárd USD.

Plány zeleného amoniaku

India plánuje vyvážať až 70 % svojej produkcie ekologického vodíka. Ide najmä o Južnú Kóreu, Japonsko a Európsku úniu. Okrem zeleného vodíka sa India chce zamerať aj na výrobu zeleného amoniaku, po ktorom očakáva rovnako veľký dopyt ako po vodíku. Očakáva sa, že celosvetový dopyt po ekologickom vodíku do konca tohto desaťročia presiahne 100 miliónov ton ročne.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *