Sídlo Europské komise

Európska komisia navrhla Egyptu a Izraelu dohodu o dodávkach zemného plynu

Krajiny Európskej únie by mohli v dohľadnej dobe odoberať väčšie množstvo zemného plynu, ktorý vo východnom Stredomorí ťaží Egypt a Izrael. Európska komisia totiž predložila obom krajinám návrh takejto dohody.

Memorandum o porozumení medzi Európskou úniou na jednej strane Egyptom a Izraelom na strane druhej otvára cestu k znižovaniu závislosti európskej dvadsaťsedmičky na dovoze zemného plynu z Ruska.

Zemný plyn pre Európu

Zemný plyn, ktorý bude do Európskej únie dodávaný, bude pochádzať buď z Egyptskej arabskej republiky, štátu Izrael, alebo z akéhokoľvek iného zdroja v regióne východného Stredomoria,“ cituje agentúra Reuters z deväťstránkového dokumentu, ktorý má k dispozícii.

Navštívte Káhiru

V nadväznosti na to predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v budúcom týždni navštívi Káhiru, kde pravdepodobne bude o detailoch budúcej dohody rokovať. Európska komisia však podľa agentúry Reuters odmietla oznámiť, či von der Leyenová pri návšteve Egypta memorandum podpíše. V dokumente však údajne stojí, že všetky strany budú pracovať na tom, aby vývozu plynu z regiónu do skutočne došlo.

2 komentáre

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *