Americký dolár ve svete

Dolár sa voči euru dostal na päťročné maximum. A silnel tiež voči všetkým hlavným menám

Blížiace sa zasadnutie Federálneho rezervného systému vedie k rastu dopytu po americkom dolári. Trhy totiž očakávajú, že Fed oznámi ďalšie zvýšenie svojej základnej úrokovej sadzby. Otázkou iba je, ako razantný rast sadzieb nastane.

Takýto silný nebol americký dolár posledných päť rokov. Kurz voči euru sa dostal pod 1,06 dolára za euro, a tak nie je úplne vylúčené, že sa medzi oboma menami čoskoro vytvorí parita. Ak sa tak stane, bolo by to prvýkrát po takmer dvadsiatich rokoch.

Vplyv zvyšovania sadzieb Fedom

Americký dolár sa v posledných mesiacoch vezie na vlne očakávaného aj prebiehajúceho zvyšovania úrokových sadzieb americkou centrálnou bankou, zatiaľ čo Európska centrálna banka o raste úrokových sadzieb nechce ani počuť. Pre dolár tak existuje šanca, že sa skutočne na paritu s eurom čoskoro dostane.

Neistota v Európe spevnila dolár voči euru

Dolár len v priebehu apríla posilnil voči košu mien takmer o šesť percent. Od začiatku tohto roku len voči euru spevnil takmer o osem percent. Americká mena je skrátka stále vnímaná ako bezpečný prístav, čomu pomáha ako energetická kríza, ktorej čelí Európska únia, tak aj vojna na Ukrajine, ktorá zvyšuje neistotu v Európe.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *