digitlizácia

Digitalizáciu nerieši až 30 % slovenských firiem

Napriek tomu, že od vzniku konceptu priemysel 4.0 uplynulo viac než 10 rokov, jeho princípy má zavedených len 51 % slovenských podnikov. Takzvaná štvrtá priemyslová revolúcia označuje trend digitalizácie a s ním spojenú automatizáciu výroby. Aj keď pandémia koronavírusu fungovala ako hnací pohon tejto evolúcie, vojna na Ukrajine a nárast cien energií priority firiem zmenili.

Fenomén digitalizácie spočíva v prepojení reálneho a virtuálneho sveta. Podľa myšlienok tejto revolúcie majú v budúcnosti vzniknúť chytré digitálne továrne, ktoré budú za pomoci moderných technológií realizovať jednoduché a opakujúce sa činnosti, ktoré doteraz museli vykonávať ľudia.

Podniky sa bránia digitalizácii, pretože nepoznajú jej výhody

Prieskum spoločnosti Soitron ukázal, že sa problematike digitalizácie doteraz nezaoberalo až 30 % slovenských podnikov. Podľa odborníkov spomaľuje digitalizáciu firiem ich nedostatočná oboznámenosť s prínosmi, ktoré im môže priniesť. „Školský systém zatiaľ nie je schopný pripravovať dostatok odborníkov a neexistuje ani iná kvalitná alternatíva. Trh je síce preplnený informáciami zo strany technologických firiem, tie však väčšinou zabúdajú, že nosným zámerom digitalizácie nie sú technológie, ale zlepšenie podnikateľských a ekonomických výsledkov podnikov. Digitalizácia nie je o hotových aplikáciách, ktoré sa inštalujú z podniku do podniku, ale vytvárajú alebo skladajú sa individuálne na mieru každej firme,“ vraví Martin Morháč zo spoločnosti SOVA Digital a.s.


V súčasnej dobe sú najviac digitalizované väčšie nadnárodné spoločnosti. Záujem majú predovšetkým o zber a vyhodnocovanie dát, ktoré majú zlepšiť organizáciu a riadenie firiem a zároveň napomôcť s úsporami. „Vojna na Ukrajine priniesla do podnikov úplne nové priority. Nastal nevídaný rast cien energií. Prioritou sa stala úspora nákladov, a priamo s tým je spojený aj rast produktivity. K tomu firmy potrebujú dáta o vyťaženosti strojov a zariadení, o spotrebe energií, o zdrojoch plytvania. Výsledkom digitalizácie je odstránenie plytvania na všetkých úrovniach podnikových procesov. Najmä v tejto oblasti má každý podnik veľké rezervy,“ dodáva Morháč.

Plán obnovy a odolnosti sa zameriava na vzdelávací systém alebo zelené hospodárstvo

Transformácia stávajúceho priemyslu na priemysel 4.0 je taktiež súčasťou Plánu obnovy a odolnosti, ktorý vznikol minulý rok ako reakcia na krízu vyvolanú pandémiou koronavírusu. Jeho hlavným cieľom sú predovšetkým investície rozdelené do piatich hlavných oblastí, ktoré sa týkajú vzdelávania, efektívnej verejnej správy a digitalizácie, inovácií, zelenej ekonomiky a zdravia. Slovensko môže na jednotlivé oblasti vyčerpať zhruba šesť miliárd eur z európskych fondov.


Odborníci ďalej upozorňujú na potrebu nových profesií, bez ktorých nebude digitalizácia možná. „Nemáme analytikov, dátových vedcov, chýbajú priemyselní inžinieri. Firmy potrebujú ľudí, ktorí riadia digitalizáciu. V podnikoch by mali vznikať takéto odborné tímy. V podnikoch sme zvyknutí, že máme údržbárov, ITčkárov, ale chýbajú nám digitalizátori, a bez nich digitalizácia bude škrípať,“ zdôrazňuje Morháč.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *